Byli jste vůči nám příliš agresívní, neměli jsme to zapotřebí, řekl na sněmu TOP 09 Bělobrádek

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2017 15:54
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se opřel do TOP 09. Na jejím sjezdu prohlásil, že strana byla vůči křesťanským demokratům v minulosti agresivní. Oba partneři by podle něj měli komunikovat přímo a ne si vzkazovat věci přes média.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ilustrační snímek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V minulých letech zaznívalo ze strany TOP 09 vůči KDU-ČSL mnoho věcí, které byly zbytečné, agresivní a které neměla ani jedna ze stran zapotřebí. Na sněmu TOP 09 to v sobotu řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vyslovil se pro to, aby spolu obě strany hovořily a nevzkazovaly si věci přes média. O "jistých jemných úderech", které obdržela před volbami od předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ODS mluvil i její předseda Petr Fiala. Oba však spolu s dalšími hosty spolupráci s TOP 09 ocenili.

"Já jsem nepřijel jako Miroslav Kalousek si do vás cinknout jako on na našem sněmu," poznamenal v úvodu Bělobrádek. "Já se domnívám, že v minulých letech i v Poslanecké sněmovně zaznívalo mnoho věcí ze strany TOP 09 vůči KDU-ČSL, které byly zbytečné, které byly příliš agresivní, a které jsme neměli zapotřebí ani vy, ani my," prohlásil šéf lidovců.

Fiala označil spolupráci s TOP 09 za užitečnou a účinnou a poděkoval za ni. "Myslím, že její hodnota a její výsledky převážily a překryly jisté jemné údery, které v předvolebním čase dostali tu a tam od pana předsedy Kalouska," řekl. Zdůraznil však, to říká s úsměvem a pozitivně. "Je mně jasné, že to by musel Mirek Kalousek popřít sám sebe," dodal.

Ujistil, že ODS bude ve spolupráci pokračovat. Na dobrou praxi této spolupráce podle něj jeho strana navázala vytvořením tzv. Demokratického bloku tvořeného ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, tedy sdružením poslaneckých klubů těchto stran.

"Dále si myslím, že je pro nás pro všechny určitě dobře, abychom se zamysleli nad spoluprací dál v opozici," řekl Bělobrádek. Nedomnívá se však, že nastal čas na fúzi či integraci. "Myslím, že tento prostor ještě není zcela připraven. Všechno má svůj čas a všechno má určitě i svůj vývoj," poznamenal. Zdůrazňoval význam hodnot. "Naším programem by určitě neměl být 'antibabiš', ale měl by být nabídkou toho, jaké hodnoty máme, jak my je interpretujeme a tím oslovíme voliče," dodal.

Za úspěšnou označil dřívější spolupráci první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. S TOP 09 šli starostové dvakrát do sněmovních voleb, loni spolupráci ukončili. "Já jsem chtěl vás v TOP 09 poprosit o to, abyste i vy byli schopni zapomenout na to, co jsme si udělali, co jsme si provedli, jsou různé interpretace historie, tak tomu bývá," řekl a dodal, že se těší na spolupráci dvou rovnocenných partnerů.

Kalousek: Musíme víc do regionů

Končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sněmu strany ve své zprávě předsedy mimo jiné zkritizoval řídkou síť místních organizací strany v regionech. Vyzval spolustraníky v regionech, aby ji dobudovali. Pokud ve větších městech dodnes neexistují místní organizace schopné sestavit přitažlivé kandidátky do komunálních voleb, je to podle jeho slov neschopnost na hranici sabotáže.

"Neříkal bych to tak ostře, kdybych neměl za sebou desítky setkání se zajímavými osobnostmi, které měly zájem v tom či onom regionu vstoupit do TOP 09, ale narazily na rezistenci a obavy z konkurence," prohlásil. Poukazoval na to, že to byla právě hustá síť místních organizací a "srdcařů", která pomohla v těžkých časech ODS a KDU-ČSL.

Straníkům poradil, že pokud nechtějí, aby jim jakýkoli budoucí předseda strany prohrál krajské nebo komunální volby, budou muset v regionech pracovat cílevědoměji a koncepčněji. Kalousek už svoji předsednickou funkci na sněmu obhajovat nebude a jako předseda strany končí.

Odmítl také argument, že by lidé volili TOP 09, kdyby v ní nebyl on. "Tento názor ostře kontrastuje s počtem preferenčních hlasů, které jsem získal v parlamentních volbách já, a počtem preferenčních hlasů, které obdrželi lídři regionů v krajských i parlamentních volbách," uvedl.

TOP 09, která byla v minulosti i vládní stranou, v letošních sněmovních volbách obdržela 5,3 procenta hlasů, těsně tedy překonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, a má sedm poslanců. Kalousek řekl, že výsledek voleb je pro TOP 09 sice krutou porážkou, za kterou nese odpovědnost především předseda strany, není ale likvidační.

Posteskl si, že se nepovedl jím navrhovaný postup všech stran od středu doprava na jedné kandidátce. Poukázal na to, že v takovém případě by Demokratický blok, který ve Sněmovně tvoří kromě TOP 09 ještě ODS, KDU-ČSL a STAN, by měl 80 mandátů místo současných 48.

Kdo chce být místopředsedou

Markéta Pekarová Adamová poslankyně
Aleš Cabicar náměstek královéhradeckého hejtmana
Tomáš Czernin senátor
Aleš Jakubec náměstek olomouckého hejtmana
Pavel Klíma místopředseda jihočeské organizace
Michal Kučera bývalý poslanec
Lukáš Otys předseda karlovarské organizace
Jiří Skalický exposlanec
Jan Vitula předseda jihomoravské organizace
Marek Ženíšek bývalý poslanec

Řekl také, že nálepku "Antibabiš" dala jeho straně propaganda předsedy hnutí ANO a vítěze voleb Andreje Babiše. Podle něj dokázala i v řadách TOP 09 vyvolávat nálady vyjádřené větou: "Nemluvte o Babišovi, dělejte něco pro lidi."

"Trvám na tom, že politický zápas za férové a předvídatelné prostředí, za osudy živnostníků a malých podnikatelů, zápas za neodklánění veřejných prostředků k velkým na úkor malých je práce pro lidi," prohlásil končící předseda.

Čestný předseda a bývalý šéf strany Karel Schwarzenberg mluvil hlavně o potřebě odstranit nedůvěru mezi demokratickými stranami. "To je ten největší problém," řekl. Zhodnotil i porážku ve sněmovních volbách. "Z větší části je to naše vlastní vina, že jsme příliš málo během těch posledních let pracovali," prohlásil. I on připustil, že strana odpudila uchazeče o vstup a naléhal, aby přijímala nové členy a otevřela se mladým.

Kandidát na nového předsedu TOP 09, europoslanec Jiří Pospíšil, chce v případě svého zvolení pracovat na tom, aby strana v komunálních volbách v příštím roce postavila nové kandidátky v co nejvíce městech a obcích, přičemž by využil i nestraníky kandidující za TOP 09. 

"Je třeba začít každodenní politickou práci a pokusit se postupně značku TOP 09 obnovovat," řekl Pospíšil. "Nás čekají komunální volby, máme je již za 11 měsíců a mým cílem bude právě pracovat na tom, abychom postavili nové kandidátky v co možná nejširším počtu měst a obcí," popsal své plány.

 

Právě se děje

Další zprávy