Tibetský premiér ocenil podporu svého lidu. Od Hřiba dostal klíč od hlavního města

ČTK ČTK
6. 3. 2019 20:06
Česká republika a zejména sametová revoluce z roku 1989 jsou pro Tibeťany inspirací v jejich boji za svobodu. Ukazují, že i malý národ, který čelí velké zemi, může zvítězit. Na setkání s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti) to ve středu prohlásil předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä. Ocenil, že na pražském magistrátu a na dalších 700 radnicích, školách či organizacích v ČR bude letos opět viset tibetská vlajka.
Zdeněk Hřib a předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä
Zdeněk Hřib a předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä | Foto: ČTK

"Tibet je již okupován po 60 let, čelí represím, ale Česká republika posílá poselství naděje a solidarity," uvedl nejvyšší politický představitel Tibetu. Dodal, že český parlament má největší parlamentní skupinu podporující jeho zemi v celé Evropě.

Oficiální postoj ČR je takový, že respektuje územní celistvost Číny. Naposledy o tom ujistili Čínu nejvyšší představitelé země v roce 2016 poté, co se tuzemští politici sešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, kterého označuje za separatistu.

Od pražského primátora Sanggjä převzal symbolický klíč k hlavnímu městu. "Jsem šťastná, že Praha jako hlavní město České republiky mohlo ukázat, že jí záleží na dodržování lidských práv na celém světě," řekla radní Hana Marvanová (za STAN). Podle Marvanové i Hřiba je důležité vyjádřit Tibetu symbolickou podporu, protože je může posílit v jejich boji.

Tibetská vlajka bude na pražském magistrátu viset v rámci akce Vlajka pro Tibet od 8. do 11. března. V uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město prapor nevyvěšovalo.

Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy