Tibetský premiér ocenil podporu svého lidu. Od Hřiba dostal klíč od hlavního města

ČTK ČTK
6. 3. 2019 20:06
Česká republika a zejména sametová revoluce z roku 1989 jsou pro Tibeťany inspirací v jejich boji za svobodu. Ukazují, že i malý národ, který čelí velké zemi, může zvítězit. Na setkání s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti) to ve středu prohlásil předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä. Ocenil, že na pražském magistrátu a na dalších 700 radnicích, školách či organizacích v ČR bude letos opět viset tibetská vlajka.
Zdeněk Hřib a předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä
Zdeněk Hřib a předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä | Foto: ČTK

"Tibet je již okupován po 60 let, čelí represím, ale Česká republika posílá poselství naděje a solidarity," uvedl nejvyšší politický představitel Tibetu. Dodal, že český parlament má největší parlamentní skupinu podporující jeho zemi v celé Evropě.

Oficiální postoj ČR je takový, že respektuje územní celistvost Číny. Naposledy o tom ujistili Čínu nejvyšší představitelé země v roce 2016 poté, co se tuzemští politici sešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, kterého označuje za separatistu.

Od pražského primátora Sanggjä převzal symbolický klíč k hlavnímu městu. "Jsem šťastná, že Praha jako hlavní město České republiky mohlo ukázat, že jí záleží na dodržování lidských práv na celém světě," řekla radní Hana Marvanová (za STAN). Podle Marvanové i Hřiba je důležité vyjádřit Tibetu symbolickou podporu, protože je může posílit v jejich boji.

Tibetská vlajka bude na pražském magistrátu viset v rámci akce Vlajka pro Tibet od 8. do 11. března. V uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město prapor nevyvěšovalo.

Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy