Věříme, že ČEZ Temelín dostaví, říká velvyslanec Eisen

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Tereza Šídlová
7. 3. 2012 19:00
Česká strana začala naznačovat, že tendr může dopadnout prohrou pro všechny uchazeče
Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen
Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zástupci uchazečů o stamiliardový temelínský tendr rázně reagují na vzkazy, že si český energetický gigant ČEZ může rozmyslet dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Jak se blíží termín podání nabídek, česká strana začala zdůrazňovat, že tendr může dopadnout prohrou pro všechny uchazeče. Případné anulování tendru by ale neznamenalo jen odklad dostavby elektrárny.

Kvůli angažmá USA, Ruska a Francie v tendru se Česko kvůli Temelínu ocitá na horké diplomatické půdě.

Napsal to deník Insider ve svém středečním vydání.

"Věřím, že tendr bude pokračovat a že se Temelín dostaví. Nechci spekulovat o možnosti, která podle mě nenastane," citoval Insider reakci amerického velvyslance v Praze Normana Eisena.

Eisen v Česku podporuje americkou společnost Westinghouse. Vedle ní se o tendr uchází francouzská Areva a ruský Rosatom.

"Všichni zúčastnění veřejně proklamovali, že tendr pokračuje, ČEZ stejně jako česká vláda do projektu investovala obrovskou sumu, jen aby se dostala do současného bodu. A také si myslím, že energetické klima je takové, že tento druh zdrojů je potřeba," dodal pak diplomat, který má blízké vztahy s americkým prezidentem Barackem Obamou a který se zároveň rychle zorientoval na české politické scéně.

"Nic negarantujeme"

Vládní zmocněnec pro Temelín Václav Bartuška Aktuálně.cz potvrdil, že dostavba Temelínu neproběhne "za jakoukoli cenu".  

"Věřím, že dostavba Temelína má smysl. Ale bylo by chybou říkat, že Temelín dostavíme za jakoukoli cenu. Určitě existuje hranice, za níž dostavba Temelína ztrácí ekonomické opodstatnění," řekl Aktuálně.cz Bartuška.

Sobotní Lidové noviny napsaly, že v ČEZ vzniká plán B pro případ, že tendr padne. Deník citoval nejmenované zdroje z topmanagementu českého energetického gigantu, podle nichž je třetinová pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v Temelíně nevyrostou.

"Není důvod tendr rušit, ale ani garantovat, že jednoho z uchazečů vybereme," dodal pak Bartuška.

Na cenu elektřiny nehleďte

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Langer

Roli v údajných úvahách o anulování tendru mají hrát nízké ceny elektřiny na burze, ale i pochybnosti, že uchazeči budou schopni Temelín dostavět "na čas" a bez navýšení ceny.

Proti údajným českým pochybnostem se postavila i francouzská Areva.

"Je to veřejný tendr a takto důležitý projekt vyžaduje dlouhodobá rozhodnutí, která se neodvíjí od aktuální ceny elektřiny. Tato volba je založená na strategické vizi s dlouhodobou perspektivou," vzkázal Aktuálně.cz Thomas Epron, ředitel Arevy pro rozvoj podnikání ve střední Evropě.

"Jsme si jisti, že tendr budu pokračovat podle plánu, tendr je zatím velmi transparentní a profesionálně řízený," lichotí také Čechům Epron.

Kolem zakázky probíhají přímo diplomatické manévr a za společnosti ucházející se o dostavbu Temelína se postavili klíčoví hráči světové politiky. Stačí připomenout cestu premiéra Petra Nečase do Bílého domu za Obamou, předvánoční návštěvu Prahy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo čilý ruch na ose Praha - Paříž.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy