Věříme, že ČEZ Temelín dostaví, říká velvyslanec Eisen

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Tereza Šídlová
7. 3. 2012 19:00
Česká strana začala naznačovat, že tendr může dopadnout prohrou pro všechny uchazeče
Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen
Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zástupci uchazečů o stamiliardový temelínský tendr rázně reagují na vzkazy, že si český energetický gigant ČEZ může rozmyslet dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Jak se blíží termín podání nabídek, česká strana začala zdůrazňovat, že tendr může dopadnout prohrou pro všechny uchazeče. Případné anulování tendru by ale neznamenalo jen odklad dostavby elektrárny.

Kvůli angažmá USA, Ruska a Francie v tendru se Česko kvůli Temelínu ocitá na horké diplomatické půdě.

Napsal to deník Insider ve svém středečním vydání.

"Věřím, že tendr bude pokračovat a že se Temelín dostaví. Nechci spekulovat o možnosti, která podle mě nenastane," citoval Insider reakci amerického velvyslance v Praze Normana Eisena.

Eisen v Česku podporuje americkou společnost Westinghouse. Vedle ní se o tendr uchází francouzská Areva a ruský Rosatom.

"Všichni zúčastnění veřejně proklamovali, že tendr pokračuje, ČEZ stejně jako česká vláda do projektu investovala obrovskou sumu, jen aby se dostala do současného bodu. A také si myslím, že energetické klima je takové, že tento druh zdrojů je potřeba," dodal pak diplomat, který má blízké vztahy s americkým prezidentem Barackem Obamou a který se zároveň rychle zorientoval na české politické scéně.

"Nic negarantujeme"

Vládní zmocněnec pro Temelín Václav Bartuška Aktuálně.cz potvrdil, že dostavba Temelínu neproběhne "za jakoukoli cenu".  

"Věřím, že dostavba Temelína má smysl. Ale bylo by chybou říkat, že Temelín dostavíme za jakoukoli cenu. Určitě existuje hranice, za níž dostavba Temelína ztrácí ekonomické opodstatnění," řekl Aktuálně.cz Bartuška.

Sobotní Lidové noviny napsaly, že v ČEZ vzniká plán B pro případ, že tendr padne. Deník citoval nejmenované zdroje z topmanagementu českého energetického gigantu, podle nichž je třetinová pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v Temelíně nevyrostou.

"Není důvod tendr rušit, ale ani garantovat, že jednoho z uchazečů vybereme," dodal pak Bartuška.

Na cenu elektřiny nehleďte

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Langer

Roli v údajných úvahách o anulování tendru mají hrát nízké ceny elektřiny na burze, ale i pochybnosti, že uchazeči budou schopni Temelín dostavět "na čas" a bez navýšení ceny.

Proti údajným českým pochybnostem se postavila i francouzská Areva.

"Je to veřejný tendr a takto důležitý projekt vyžaduje dlouhodobá rozhodnutí, která se neodvíjí od aktuální ceny elektřiny. Tato volba je založená na strategické vizi s dlouhodobou perspektivou," vzkázal Aktuálně.cz Thomas Epron, ředitel Arevy pro rozvoj podnikání ve střední Evropě.

"Jsme si jisti, že tendr budu pokračovat podle plánu, tendr je zatím velmi transparentní a profesionálně řízený," lichotí také Čechům Epron.

Kolem zakázky probíhají přímo diplomatické manévr a za společnosti ucházející se o dostavbu Temelína se postavili klíčoví hráči světové politiky. Stačí připomenout cestu premiéra Petra Nečase do Bílého domu za Obamou, předvánoční návštěvu Prahy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo čilý ruch na ose Praha - Paříž.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy