ČTK,
Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Květen 2003 - Nález 95 milionů let staré dinosauří kosti
Kost dinosaura starou asi 95 milionů let objevil v květnu 2003 nedaleko Kutné Hory lékař Michal Moučka, který původně pátral po trilobitech. Na procházce se svými dětmi si všiml kosti vyčnívající ze země. Odborníci pak zjistili, že jde o stehenní kost jedince z čeledi Iguanodontidae.
Tito dinosauři se živili převážně rostlinami. Měřili na délku kolem 3,5 metru a na výšku kolem 1,5 metru. Asi před 95 miliony let, kdy tito dinosauři žili, bylo v místech nynější české kotliny mělké křídové moře.
Stehenní kost má na sobě stopy po žraločích zubech. Vědci zjistili, že dinosaurus zřejmě zahynul při bouři.
Nález je výjimečný tím, že vyplnil mezeru asi 30 milionů let, kdy v Evropě dinosauři chybí. Starší nálezy jsou známé z Belgie, Anglie, Francie a Španělska a mladší z Rumunska. Stáří českého nálezu bylo určeno podle fosilií mořských mlžů a hlavonožců.