Praha - Systém Visapoint, který slouží pro elektronické podávání žádostí o víza, nebude od úterý dál fungovat. Informovala o tom mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Nově se žádosti budou podávat přímo na konkrétním zastupitelském úřadě, doplnila. Visapoint byl opakovaně kritizován českými zaměstnavateli i ochránci lidských práv kvůli tomu, že umožňoval kupčení s vízy.
"MZV se rozhodlo ke změnám v této oblasti s ohledem na několik faktorů, především kvůli ukončení doby platnosti smlouvy s poskytovatelem systému Visapoint," řekla mluvčí. Zájemci o víza a pobyty na území ČR budou moct své žádosti znovu podávat od 24. listopadu, a to e-mailem, telefonicky nebo osobně na konkrétním zastupitelském úřadě, doplnila Lagronová. Období mezi 31. říjnem a 24. listopadem se využije pro vyřízení již podaných žádostí, dodala.
Ministerstvo zahraničí využívá Visapoint od roku 2009. Zájemci o vízum nebo dlouhodobý pobyt v České republice si jeho prostřednictvím mohli online zajistit termín schůzky na zastupitelském úřadě.
Podle kritiků byl systém Visapoint zvlášť v některých zemích často zahlcen a v podstatě nebylo možné se do něj registrovat. Snaha získat volný termín pro podání žádosti na českém zastupitelském úřadě pak vedla řadu lidí k tomu, že za registraci platila překupníkům, kteří se dokázali do systému nabourat.
Na nedostatky Visapointu opakovaně upozorňovaly české firmy, které chtěly zaměstnávat cizince. Dlouhé čekání na vyřízení vízových žádostí jim proces zaměstnávání pracovních sil ze zahraničí komplikovalo.
Příkladem země, v níž Visapoint blokovala mafie, která termíny žadatelům draho přeprodávala, byla Ukrajina, řekl mluvčí Hospodářské komory Vladimír Diro. Právě proto vláda spustila pro zaměstnávání kvalifikované síly z Ukrajiny takzvaný Režim Ukrajina, který Visapoint obchází. Zrušením Visapointu se podle něj nyní otevírá možnost, aby ČR na takový režim přešla i v dalších zemích.
Nový systém situaci nevyřeší
Podle ministerstva zahraničí nedostatek volných míst a dlouhé čekání pramenilo hlavně z toho, že v některých státech je velký zájem o práci v České republice. Mluvčí ministerstva zdůraznila, že nová forma podávání žádostí nedostatky způsobené převisem poptávky nevyřeší. "Žádný systém sám o sobě není schopen odstranit problémy plynoucí z enormního zájmu cizinců o tyto pobyty v ČR," sdělila.
Lagronová také upozornila na to, že zaměstnávání cizinců v České republice nespadá do gesce ministerstva zahraničí. "Pokud se český trh práce potýká s nedostatkem pracovní síly v určitých odvětvích, příčinou tohoto stavu není činnost MZV ani kapacita jeho konzulárních úřadů," uvedla.
O desetitisících volných míst, která by mohli zaplnit zaměstnanci z Vietnamu nebo Ukrajiny, opakovaně hovořili představitelé českého průmyslu. Proti se staví odbory, které varují před tím, že příliv levné pracovní síly ze zahraničí tlačí dolů cenu práce.
Lagronová poznamenala, že pravidla pro zaměstnávání cizinců vycházejí z vládní strategie, která záleží na dohodě tripartity a ekonomických faktorech, nikoliv na ministerstvu zahraničí.