Ministerstvo zahraničí testuje "nekonečnou frontu", systém bojuje proti kupčení s žádostmi o víza

ČTK ČTK
3. 2. 2017 17:43
Ministerstvo zahraničí testuje systém, který by měl pomoci zlepšit chod systému Visapoint. Ten v současné době zpomalují překupníci, kteří kupčí s registracemi k podání žádosti o vízum. "Uvedený systém by měl zamezit činnosti prostředníků, kteří dnes nabízí své služby s tím, že registraci provedou za nemalé finanční částky," dodal náměstek pro konzulární sekci Martin Smolek. Upozornil také na to, že systém neurychlí vyřizování žádostí o víza a nemá ani vliv na počet přijatých žádostí.
Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo zahraničí testuje systém, který by měl ztížit kupčení s registracemi k podání žádosti o vízum přes elektronický systém Visapoint. Takzvaná nekonečná fronta je ve zkušebním provozu pro Uzbekistán a uvažuje se o jejím rozšíření do dalších zemí, informoval náměstek pro konzulární sekci Martin Smolek.

O překupnících, kteří zneužívají omezenou kapacitu pro přijímání žádostí o pobytová oprávnění, se hovoří hlavně v souvislosti s Ukrajinou nebo Vietnamem, kde je poptávka po vízech do Česka zvlášť vysoká.

Na nedostatky Visapointu opakovaně upozorňují firmy, které chtějí zaměstnat cizince. Dlouhá čekací doba je podle nich jedním z důvodů, proč o potenciální zaměstnance přicházejí. Snaha získat volný termín pro podání žádosti na českém zastupitelském úřadě vede řadu lidí k tomu, že za registraci přes Visapoint zaplatí překupníkům.

"Smysl takzvané nekonečné fronty spočívá v tom, že registrován k podání žádosti bude prostřednictvím systému Visapoint de facto každý zájemce," uvedl Smolek. Při registraci přes Visapoint dostane uchazeč termín, kdy se má dostavit na zastupitelský úřad s příslušnými dokumenty. Pokud však není žádný volný termín v následujících 30 dnech, systém doporučí zájemci, aby se zkusil zapsat později. K tomu by ale díky nekonečné frontě nemělo docházet, řekl náměstek.

Nekonečná fronta proces neurychlí

"Pokud není volné místo k podání žádosti v nejbližších třiceti dnech, nabízí se místo v indikativní nekonečné frontě. Žadatel se zapíše okamžitě a ví, kdy zhruba přijde na řadu," shrnul Smolek. "Uvedený systém by měl zamezit činnosti prostředníků, kteří dnes nabízí své služby a slibují, že registraci za nemalé finanční částky provedou," dodal.

Smolek upozornil na to, že nekonečná fronta neurychlí vyřizování víz a nemá ani vliv na počet přijatých žádostí. "Proces vyřízení dlouhodobých pobytových oprávnění je upraven cizineckým zákonem a počet přijímaných žádostí se rovněž odvíjí od kapacitních, personálních a prostorových možností zastupitelských úřadů," uvedl.

V zemích, kde je poptávka po pracovních povoleních vysoká, se ministerstvo snaží řešit dlouhé čekací doby personálními posilami. Například vytížený konzulát ve Lvově na začátku února navýšil počet měsíčně přijatých žádostí ze 320 na 400. Ve středu by vláda měla rozhodnout o vyslání dalších pěti konzulárních pracovníků. Pokud návrh projde, měsíční kvóta se zvedne na dvojnásobek, tedy 800.

Pro otestování nekonečné fronty zvolilo ministerstvo Uzbekistán, kde se počet zájemců o práci v Česku zvyšuje. "Existuje zde tedy převis poptávky nad možnostmi zastupitelského úřadu a nabízí se zde praktická možnost nekonečnou frontu otestovat," vysvětlil Smolek. Ve druhé fázi se zkušební provoz rozšíří do Mongolska. "Kdy a zdali bude přistoupeno k využívání nekonečné fronty i v jiných zemích, bude teprve předmětem interní diskuse na MZV po vyhodnocení testování," doplnil náměstek.

 

Právě se děje

před 48 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy