Baxa ohledně nové strategie v justici Válkové radit nebude

ČTK ČTK
6. 4. 2014 15:03
Válková chce v rámci poradní skupiny Strategie pro obnovení spravedlnosti (SOS) diskutovat s "významnými právníky a odborníky".
Josef Baxa.
Josef Baxa. | Foto: ČTK/Václav Šálek

Praha - Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa odmítl členství v poradní skupině Strategie pro obnovení spravedlnosti (SOS), kterou založila ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli uvedl, že zástupci justice by s ministerstvem měli o této myšlence diskutovat, neměli by ji však tvořit.

Válková chce v rámci SOS diskutovat s "významnými právníky a odborníky".

Strategická reforma justice

Série porad má pomoci zahájit strategickou reformu justice v Česku, sdělil tiskový odbor ministerstva. Členy skupiny jsou například hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš či expertka na rodinné právo Milana Hrušáková.

Helena Válková
Helena Válková | Foto: Vojtěch Marek

Baxa se k nim však nepřidá. "Myslím, že bych neměl být součástí poradního orgánu jakéhokoliv ministra, byť nepochybuji o dobrých úmyslech spojených s touto myšlenkou," uvedl.

"Soudci zatím nemají odpovědnost za správu justice a stav soudního systému jako celku, a neměli by se proto podílet na tvorbě politik," míní.

Strategii ano, "obnovu" ne

Spravedlnost sice podle něj strategii potřebuje, Baxa nicméně zároveň nesouhlasí s názorem, že spravedlnost v ČR potřebuje "obnovit". Podle něj chybí spíše dlouhodobý systémový pohled na justici, jejíž reálné potřeby narážejí na neustálé střídání politiků ve funkcích.

Každý z ministrů spravedlnosti totiž vzhledem ke svému krátkému volebnímu období "zaseje, ale už nesklidí", uvedl muž, který býval náměstkem ministra Otakara Motejla.

"Soudnictví má být spravováno jinak, nemá být závislé na prioritách jednotlivých ministrů," připomněl dlouhodobou snahu soudců o soudcovskou samosprávu.

Politici se podle něj v tomto ohledu vymlouvají na to, že představitelé justice mají na podobu zamýšlené Nejvyšší soudcovské rady různé názory, ačkoliv je to jen zástupný problém.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy