Baxa ohledně nové strategie v justici Válkové radit nebude

ČTK ČTK
6. 4. 2014 15:03
Válková chce v rámci poradní skupiny Strategie pro obnovení spravedlnosti (SOS) diskutovat s "významnými právníky a odborníky".
Josef Baxa.
Josef Baxa. | Foto: ČTK/Václav Šálek

Praha - Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa odmítl členství v poradní skupině Strategie pro obnovení spravedlnosti (SOS), kterou založila ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli uvedl, že zástupci justice by s ministerstvem měli o této myšlence diskutovat, neměli by ji však tvořit.

Válková chce v rámci SOS diskutovat s "významnými právníky a odborníky".

Strategická reforma justice

Série porad má pomoci zahájit strategickou reformu justice v Česku, sdělil tiskový odbor ministerstva. Členy skupiny jsou například hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš či expertka na rodinné právo Milana Hrušáková.

Helena Válková
Helena Válková | Foto: Vojtěch Marek

Baxa se k nim však nepřidá. "Myslím, že bych neměl být součástí poradního orgánu jakéhokoliv ministra, byť nepochybuji o dobrých úmyslech spojených s touto myšlenkou," uvedl.

"Soudci zatím nemají odpovědnost za správu justice a stav soudního systému jako celku, a neměli by se proto podílet na tvorbě politik," míní.

Strategii ano, "obnovu" ne

Spravedlnost sice podle něj strategii potřebuje, Baxa nicméně zároveň nesouhlasí s názorem, že spravedlnost v ČR potřebuje "obnovit". Podle něj chybí spíše dlouhodobý systémový pohled na justici, jejíž reálné potřeby narážejí na neustálé střídání politiků ve funkcích.

Každý z ministrů spravedlnosti totiž vzhledem ke svému krátkému volebnímu období "zaseje, ale už nesklidí", uvedl muž, který býval náměstkem ministra Otakara Motejla.

"Soudnictví má být spravováno jinak, nemá být závislé na prioritách jednotlivých ministrů," připomněl dlouhodobou snahu soudců o soudcovskou samosprávu.

Politici se podle něj v tomto ohledu vymlouvají na to, že představitelé justice mají na podobu zamýšlené Nejvyšší soudcovské rady různé názory, ačkoliv je to jen zástupný problém.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy