Liberec - Začalo to nenápadně. Nejdříve zastupitelé Liberce posuzovali projekt několika domů s nejvýše šesti patry. Teď najednou mají v centru města vyrůst osmipodlažní budovy s luxusními byty.
Společnost Develop Industry chce šest takzvaných viladomů postavit v těsném sousedství známých neorenesančních památek jako jsou lázně nebo Severočeské muzeum.
"Projekt je předimenzovaný. Takhle úplně naruší charakter celé historické čtvrti," uvedla Alena Dvořáčková z občanského sdružení Staré město Liberec. "Takové množství nových bytů navíc zahltí okolní ulice dalšími auty."
Za zády zastupitelů a obyvatel Liberce se projekt tiše změnil a změnila se také firma, která bude stavět. Přitom stavět se má právě v té části, kterou například autoři známého dokumentu Šumná města zařadili do svého slavného cyklu, když natáčeli v Liberci.
Přibylo písmeno i počet bytů
Původně měla viladomy s názvem D. R. E. A. M. stavět společnost Investorsko Inženýrská. Vedle Masarykovy třídy, tedy klíčového libereckého bulváru jež lemují honosné vily z konce 19. století, mělo vyrůst pět nejvýše šestipatrových domů s 87 luxusními byty.
Začátkem roku však firma požádala město, aby povolilo převést projekt včetně pronajatých pozemků na společnost Develop Industry. Obě společnosti přitom sídlí v Liberci na stejné adrese a jsou i personálně propojeny.
"Je to standardní postup společnosti Investorsko Inženýrská, která projekty realizuje přes své takzvaně účelové společnosti," uvedla její mluvčí Karolína Kopicová.
Zastupitelé převod schválili. Odbor rozvojových projektů jim však k žádostem přiložil projekt, který se měl stavět v lokalitě původně.
V té době už ale Investorsko Inženýrská měla s prostorem poblíž historického jádra Liberce prokazatelně jiné záměry a sice domy s luxusními byty pod názvem D. R. E. A. M. S.
A původní záměr se přidáním písmene S zásadně změnil. Místo pěti domů se v něm počítá s šesti, z nejvyššího šestipatrového se stal osmipatrový, a celkový počet bytů se vyšplhal na 126.
Byla to jen základní myšlenka
Úředníci na magistrátu však mají vysvětleni. "Architektonické studie předkládané v rámci výběrových řízení představují základní myšlenku řešení předmětného území uvažovaného pro zástavbu," uvedl mluvčí magistrátu Martin Korych.
"Tento návrh architektonického řešení je následně dopracován a upřesněn v souvislosti s projektovou dokumentací k územnímu řízení. Jednalo se tedy o postoupení uzavřené smlouvy jako celku, to znamená tedy i s její přílohou, tedy studii," vysvětlil mluvčí.
Někteří zastupitelé však o takovém vysvětlení pochybují. "Chceme, aby celý postup magistrátu prozkoumal kontrolní výbor," konstatovala opoziční zastupitelka Kateřina Absolonová ze Strany zelených.
Rozpačitě se k nové zástavbě staví i památkáři. Mohou se však vyjadřovat pouze ke dvěma stavbám z komplexu. Jedině ty totiž spadají do památkové zony. Mezi nimi je i jeden z nejvyšších - osmipatrový.
"Ta výška je skutečně kontroverzní. Kladli jsme podmínku, že nesmí převyšovat hranu sousední Ondříškovy ulice, což se v současnosti podle projektu děje. Nikdo se jí ale nezabýval," sdělil Jiří Vochomůrka z Národního památkového ústavu.
Hrozí tedy, že by nové viladomy mohly zastínit okolní historické vily. Nejvyšší dům by měl dosahovat výšky více než 27 metrů.
Podle investora jsou ale veškeré obavy zbytečné. "Ráz Masarykovy třídy narušen nebude. Návštěvník Masarykovy třídy nebude novou zástavbu díky vzrostlé zeleni a hustotě zastavění vnímat," brání stavbu Karolina Kopicová z Investorsko Inženýrské.