Premiér, nebo oligarcha? Provázanost politiky s byznysem na konkrétních příkladech

Denis Chripák Tomáš Pergler, Denis Chripák
4. 6. 2019 5:30
Podezření, že si český premiér Andrej Babiš uchoval vazby na svůj koncern Agrofert, trvá i poté, co převedl své podniky do svěřenských fondů. Kvůli čerpání dotací se téma posunulo na úroveň EU. V koncernu Agrofert mají dotace stěžejní roli. Jen v roce 2017 získaly společnosti patřící do skupiny dotace za více než dvě miliardy korun. Pro srovnání - za uvedený rok Agrofert vykázal konsolidovaný zisk 4,8 miliardy korun. Podezření z Babišova střetu zájmů, které nyní prověřuje Evropská komise, se týká investičních dotací. Těch Agrofert za posledních pět let čerpal za více než 2,5 miliardy korun. Mohl mít na jejich udílení vliv?
andrej babiš

Babišův byznys: Agrofert a SynBiol

Agrofert tvoří hlavní Babišův byznys a je v něm přes 230 firem. Přes skupinu SynBiol pak ovládá svůj zdravotnický byznys a soukromé podniky Čapí hnízdo či francouzskou restauraci Paloma.

Zpřísnění zákona o střetu zájmů Babiše přinutilo, aby před dvěma lety převedl Agrofert i SynBiol do svěřenských fondů. Tyto fondy nejsou právnické osoby, mají sloužit ke správě vloženého majetku.

Babiš tvrdí, že na své bývalé podniky nyní nemá vliv. Za správce obou fondů však vybral své blízké spolupracovníky z Agrofertu, vedoucího manažera Zbyňka Průšu a právníka Alexeje Bílka. U obou svěřenských fondů je Babiš navíc tzv. obmyšleným, tedy tím, kdo z nich může mít podle zákona užitek.

Osobní majetek

 • pozemky v severních Čechách
 • vila, Průhonice
 • byt v rezidenci Villa Bianca, Praha
 • kapitálové životní pojištění (102 mil. Kč)
 • peníze na běžném účtě (43 mil. Kč)
 • pohledávky (155 mil. Kč)
 • osobní automobil Audi A8 (3,6 mil. Kč)
 • hodinky Vacheron Constantin (900 tisíc Kč)
 •  

  Právě se děje

  před 24 minutami

  Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

  Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

  Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

  Zdroj: ČTK
  před 26 minutami

  Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

  Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

  Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy