Stovkám škol chybí asistenti pedagogů, změnit to má nová úprava

ČTK ČTK
26. 9. 2023 19:38
Stovkám škol chybí asistenti pedagogů, změnit to má nová úprava

Žádného asistenta pedagoga aktuálně nemají ve 448 veřejných základních školách. To je asi 12,5 procenta ze všech ZŠ, které mají veřejného zřizovatele. Počet asistentů ve školách v posledních letech roste, aniž by byli do dat započítaní ukrajinští asistenti pedagoga. Absenci asistenta v některých školách mají řešit nová pravidla pro přidělování asistentů do škol, řekli zástupci ministerstva školství.

Resort připravil pro přidělování asistentů do škol nová pravidla. Podle náměstkyně ministra školství Martiny Běťákové by měla mít každá škola proti současnému stavu úvazek pro asistenta pedagoga. Asistent by se na veřejných školách měl přidělovat podle předem nastavených parametrů, jako je počet žáků se zvláštními potřebami při vzdělávání, množství tříd ve škole a jejich naplněnost. Nyní je podle ní asistent pouze tam, kde se vzdělává dítě, které má nárok na podpůrné opatření v podobě asistenta pedagoga. Nová pravidla pro přidělování by měla platit od ledna 2025, řekla nedávno Běťáková. 

Podle MŠMT má změna v zaměstnávání asistentů podle předem daných parametrů sjednotit a zlepšit jejich pracovní podmínky, snížit administrativní zátěž škol a přinést úspory. Podle organizace Society for All (SOFA) se ale přidělování asistenta podle nových parametrů může státu prodražit. Zatímco nyní je podle organizace jeden asistent na plný úvazek na 1,33 dítěte, po novele by byl jeden asistent na šest dětí. Pokud by byla novela takto přijata, přišlo by o individuální podporu v běžných ZŠ 24 260 dětí. Ty by se musely přesunout do speciálních škol, které jsou ale na většině míst v Česku plné, uvedla SOFA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy