Jak mezi sebou špioni komunikují? Expert popisuje rizika jejich práce v kyberprostoru

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
30. 11. 2021 10:12
S technologickým pokrokem se v posledních letech zpravodajská činnost výrazně proměnila a aktivity špionů se stále více přesouvají do kyberprostoru. Jak dnes komunikují pracovníci zpravodajských služeb? Představuje pro ně elektronická komunikace velké riziko? A jak se změní zpravodajské služby s příchodem kvantových počítačů? Sledujte pátý díl série o českých tajných službách Stíny.
Stíny - Co čeká české špiony v budoucnu? | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl

V pátém dílu účinkuje bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity v Brně Josef Kraus a bezpečnostní expertka z vysoké školy Ambis Kateřina Hušková.

Ve videu byly použity záběry ze zpravodajské agentury Reuters, videobank Pixabay a Pexels a poté z Youtube kanálů americké zpravodajské služby CIA, Severoatlantické aliance a španělské vysoké školy IE School of Global and Public Affairs.

Podívejte se i na další díly z pořadu Stíny kliknutím na tento odkaz. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy