Stavbu nádraží v Brodě prošetří policie

Tomáš Fránek
17. 8. 2006 0:00
Havlíčkův Brod - Kdyby se hledala veřejná zakázka, která je čítankovým příkladem porušení pravidel, mezi prvními by nejspíš byla stavba autobusového nádraží v Havlíčkově Brodě.

Kvůli zakázce stavby, jejíž rozpočet činí zhruba 69 milionů korun, padly už dvě pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Město dále přišlo o nárok na dotaci z evropských fondů a někdejší starosta je trestně stíhán.

První pokutu ve výši sto tisíc korun dostal Havlíčkův Brod za samotný výběr firmy na stavbu terminálu. Druhou - třicet tisíc korun - pak za to, jak vybíral banku, která měla městu poskynout úvěr na spolufinancování akce. Peníze z této půjčky měly pomoci ke získání dotací z evropských fondů.

Vyhrála to spořitelna

Výběrové řízení vyhrála Česká spořitelna, které radní dali přednost před Komerční bankou, ČSOB a rakouskou Kommunalkredit Austria. Město by podle podmínek mělo za úvěr zaplatit za čtyři roky přes sedm milionů korun.

Podle antimonopolního úřadu ale město nezohlednilo v nabídkách uchazečů všechny poplatky za poskytnutí úvěru. "To mohlo ovlivnit pořadí nabídek," uvedl úřad v rozhodnutí.

V prvním případě, kdy se vybírala stavební firma, dostala radnice 13 nabídek a šest z nich vyřadila. V písemném odmítnutí  zájemců ale neuvedla důvod. "To je v rozporu se zákonem," uvedl šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Město pak muselo ukončit spolupráci se společností Skanska DS, která výběrové řízení vyhrála a začala už terminál stavět. Kvůli pokutě totiž nedostalo slíbených skoro padesát milionů korun z evropských fondů. Skansce navíc Havlíčkův Brod musel vyplatit odškodnění 3,6 milionu korun za to, že odstoupil od platné smlouvy.

Policie vyšetřuje 

Výstavbu autobusového nádraží vyšetřuje také protikorupční policie. Ta už kvůli zakázce obvinila bývalého starostu města Jaroslava Kruntoráda z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Stejné obvinění dostal i bývalý vedoucí městského odboru rozvoje.

"Jsem připraven se s tím vypořádat, jsem připraven jít k soudu," řekl Jaroslav Kruntorád, který jakoukoliv vinu odmítá.

Protikorupční policie od podzimu prověřuje verzi, podle které existovala souvislost mezi zadáváním městských zakázek a financováním hokejového klubu, kterému Kruntorád šéfuje.

Nové vedení města chce ve výstavbě terminálu pokračovat. Výběrové řízení na firmu, jež dokončí stavbu brodského autobusového terminálu, pro město vybere specializovaná firma.

Je to vůbec poprvé, co radnice výběrové řízení neuspořádá sama. "Už nechceme, aby řízení na dodavatele dostavby terminálu svádělo ke spekulacím. Chceme, aby proběhlo hladce," uvedl místostarosta města Libor Honzárek.

Terminál má být dokončen v roce 2007.

Města chybují často

Města patří mezi nejčastější hříšníky při zadávání veřejných zakázek. Jenom v červenci zjistil antimonopolní úřad porušení zákona ve čtyřech případech, v Hranicích, Klatovech a obci Kovářská. Pokutu ve výši patnáct tisíc korun nyní dostalo také město Slavkov. To společně s místním muzeem rozdělilo projekt Napoleonské expozice na dvě zakázky, a vyhnulo se tak výběrovému řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy