Stát ustoupil, neslyšící může maturovat se spolužáky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 5. 2011 15:30
Neslyšícímu studentovi dal školský systém pocítit, že je "jiný" až při státní maturitě
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - S těžkou vadou sluchu se devatenáctiletému Matěji Jungwirthovi dařilo osm let bez potíží se zdravými spolužáky studovat na prestižním pražském gymnáziu. Že je "jiný" mu školský systém dal pocítit až kvůli takzvané státní maturitě.

Měl maturovat odděleně od svých spolužáků a s výhodami, o které vůbec nestál - třeba časem navíc. Naopak sehnat člověka, který by Matěji přečetl poslechovou část testu z cizího jazyka, byl problém.

Úřady byly nejdříve proti a nechtěly škatulky, do kterých mají studenty s handicapem zařazeny, opustit. Pak se ale i se zájmem novinářů ledy pohnuly.

"Vyhověli nám ve všem, Matěj normálně maturuje s ostatními, má stejně času jako ostatní, je ve stejné místnosti," popisuje matka maturanta Iva Jungwirthová.

Vyřešil se i problém s poslechovou částí testu z angličtiny, kterou Matěj chtěl skládat i pro to, že se jazykům věnuje a bude studovat na univerzitě ve Spojených státech amerických. Text, který jinak studenti poslouchají, přečte Matějovi jeho učitel angličtiny.

"Pro mě osobně to byla docela velká satisfakce, najednou odpadly všechny argumenty ministerstva školství, že takto provedená zkouška není relevantní a že by nehodnotila to, co u ostatních... Ještě zbývá doladit nějaké detaily jako třeba zaslaní textu k přečtení a podobně, ale snad to vše klapne," říká Matěj Jungwirth.

Změna Matějovy maturity se mohla odehrát díky vstřícnosti školy, kde studuje, libeňskému gymnáziu PORG a jeho výkonnému řediteli Danielu Přibíkovi.

To potvrzuje i ministerstvo školství. "S Matějem Jungwirthem se podařilo vše vyřešit ke spokojenosti jeho, jeho rodičů i ředitele školy, který musel udělat velké administrativní změny. Ministerstvo se snažilo k Matějovu případu a i k dalším podobným přistupovat individuálně," říká k tomu mluvčí resortu školství Lucie Kubovičová.

Ministerstvu i Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) svazuje ruce vyhláška, která nařizuje striktní podmínky, jak mají maturity studentů s takzvaným PUP, tedy přiznaným uzpůsobením podmínek, vypadat. Například omezuje počet asistentů pro studenta jen na jednoho, což často nestačí, protože asistent například nemusí umět cizí jazyk, ze kterého chce handicapovaný maturant skládat zkoušku.

Ministerstvo říká, že chce zkušenosti z letošních prvních státních maturit zužitkovat a napříště příliš rigidní vyhlášku změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy