Stát poprvé ukázal hranice národního parku Křivoklátsko

Pavel Baroch
16. 8. 2009 8:10
Uvnitř textu podrobná MAPA plánovaného chráněného území
Foto: Czechtourism

Karlova Ves - Křivoklátsko by se mohlo stát prvním českým národním parkem, který bude rozdělen na dvě části.

Ukazuje to mapa plánovaného chráněného území, na níž ministerstvo životního prostředí poprvé ukázalo přesné hranice parku. Měl by se měl rozkládat na jih od Křivoklátu a jeho rozloha by měla mírně překročit 102 kilometrů čtverečních. Na dvě části ho rozděluje Berounka mezi Žloukovicemi a Nižborem.

"Křivoklátsko patří mezi klenoty českého přírodního dědictví," uvádí se v letáku, v němž ministerstvo odůvodňuje vznik národního parku a reaguje na nejčastější dotazy místních občanů.

"Leták by měl dostat každý obyvatel Křivoklátska," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Obce se na podobě parku budou podílet

Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko
Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko | Foto: MŽP

V Česku zatím existují čtyři území s nejvyšším stupněm ochrany: národní parky Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko a Podyjí. Současná přechodná vláda však už tento seznam nestihne o Křivoklátsko rozšířit.

Zelené ministerstvo plánuje, že proces vyhlašování nového Národního parku Křivoklátsko spustí až na konci roku.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Leťte na dovolenou do slunné Itálie!

  Už zhruba za měsíc by ale měly být připraveny hlavní teze zákona. "Rádi bychom, kdyby s nimi souhlasila aspoň většina obyvatel," řekl Aktuálně.cz náměstek Pelc.

  Význam Křivoklátska

  • Oblast je výjimečná díky kaňonu Berounky, skálami, suťovisky či neprostupnými údolími, jsou zde i stepi.
  • Mimořádnou hodnotu mají lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí republiky.
  • V Křivoklátsku se vyskytuje 1800 druhů cévnatých rostlin, 84 původních druhů dřevin a 155 druhů ptáků, z nichž zde 120 i hnízdí.
  • Žijí zde desítky ohrožených druhů, například čáp černý, mlok skvrnitý, tis červený či mochna bílá.
  • Po sto letech se zde objevil dravec luňák červený.

  "Zájmem ministerstva životního prostředí je, aby se obce účastnily celé přípravy vyhlášení národního parku. Vytipování nejcennějších lokalit je odbornou záležitostí, konečné vymezení hranic ale proběhne až po dohodě s obcemi," slibuje ministerstvo.

  V parku zůstane jen jedna vesnice

  Vlažně se k vyhlášení nového parku staví například Karlova Ves, která by jako jediná obec měla být uvnitř národního parku. Jinak je hranice vedena tak, aby se ostatním vsím vyhnula. Jenže Karlova Ves leží přesně uprostřed cenného přírodního území.

  Obyvatelé se obývají, že je národní park bude spíše omezovat. Ministerstvo se snaží dokázat, že celý region může na existenci národního parku naopak vydělat.

  "U nás i v zahraničí přinášejí národní parky ekonomickou vzpruhu celému regionu," tvrdí ministerstvo životního prostředí. Značka národního parku například usnadňuje přístup k penězům z veřejných zdrojů pro radnice i soukromé firmy.

   

  Právě se děje

  Aktualizováno před 20 minutami

  Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

  Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

  První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

  Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

  Zdroj: ČTK
  před 1 hodinou

  Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

  Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

  Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

  Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

  Zdroj: ČTK
  před 1 hodinou

  Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

  Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

  Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

  Další zprávy