Praha - Bývalý sociálnědemokratický poslanec David Rath dostane téměř dvacetitisícové odškodnění za nezákonný pobyt ve vazbě, který později Ústavní soud označil jako protiprávní.
Po ministerstvu žádal přes 45 tisíc. Policie Ratha zadržela kvůli korupci v květnu 2012 a soud ho pak poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013.
Ministerstvo spravedlnosti by mohlo podle mluvčího resortu Rathovi přiznat ještě předtím, než soud rozhodne v jeho kauze údajné korupce při zakázkách ve Středočeském kraji.
"Ministerstvo přiznávalo jen náhradu těch nákladů, které by, nebýt nezákonného rozhodnutí, nevznikly," vysvětlil Miroslav Konvalina.
Podle vyjádření Konvaliny dostal Rath nižší částku mimo jiné kvůli tomu, že měl náklady na zastoupení a právní služby uplatňovat přímo před Ústavním soudem.
Exhejtman podal na příliš dlouhou vazbu stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS), který usnesení pražského vrchního soudu o délce vazby loni v lednu zrušil. Rath po vynesení nálezu ÚS řekl, že o žádosti o odškodnění neuvažuje.
"Mně o žádnou satisfakci, myslím hmotnou, nejde, skutečně to nejvíc postihlo moje děti a tam nevím, jestli by jim něco takového pomohlo, nebo nepomohlo," uvedl.
Rathovi se nelíbilo, že byl vlečen v poutech
Bývalý poslanec stížnost nakonec podal, protože podle jeho mínění došlo k porušení základních práv. To nakonec potvrdil Ústavní soud, čímž Rathovi otevřel dveře k žádosti o odškodnění.
Rath si mimo jiné stěžoval na to, že ho vězeňská eskorta zbytečně vodila v poutech. Žádal 30 tisíc korun jako náhradu nemateriální újmy za to, že byl k hlavním líčení "vlečen" v poutech, a to před veřejností a objektivy kamer.
Vězeňská služba podle úřadu sice postupovala podle pravidel, je ale prý nutné přihlédnout k pozdějšímu rozhodnutí ÚS. "Nebýt předmětných rozhodnutí, jež byla následně Ústavním soudem pro nezákonnost zrušena, žadatel by poután nebyl," uznalo ministerstvo v dokumentu, který má ČTK k dispozici. Nárok na náhradu této škody ministerstvo označilo za promlčený.
Rath je obžalovaný z korupce. Coby hejtman kraje se dělil o úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení.
Jeho obžaloba se týká zakázek na modernizaci nemocnic, opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde bydlí a působí jako lékař.
Podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý hejtman věděl o machinacích a údajně bral úplatky. Exposlanec vinu odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.