Stát nechce proud ze slunce, ale dal mu výhodné půjčky

Pavel Baroch
1. 11. 2010 11:40
V posledních dvou letech dostali podnikatelé desítky milionů z veřejných zdrojů
Foto: SOLEG

Praha - Na jedné straně ministerstva a vláda vymýšlejí stále nová opatření, jak zmrazit nezvládnutý rozvoj fotovoltaických elektráren. Na straně druhé stát dává podnikatelům výhodné půjčky na rozjezd jejich solárního byznysu.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že v posledních dvou letech poskytlo ministerstvo průmyslu, respektive Českomoravská rozvojová a investiční banka, majitelům solárních panelů z veřejných zdrojů desítky milionů korun s minimálním úrokem.

V seznamu podporovaných projektů z Operačního programu Podnikání a inovace figuruje v letech 2009 a 2010 minimálně dvanáct fotovoltaických elektráren, které získaly zvýhodněnou půjčku, na níž se z části podílely i peníze ze zmiňované rozvojové a investiční banky.

Firmy mají půjčky obvykle úročeny třemi procenty, což je dokonce nižší hodnota než u průměrné hypotéky, a splácet mohou začít až za několik let.

Půjčku dostala i firma šéfa svazu průmyslu Míla

Například letos 21. června získala 5 milionů korun společnost Foton Garden, která v září spustila sluneční elektrárnu o výkonu 0,11 megawattů v Mohelnici.

Zvýhodněnou půjčku 6 milionů dostala loni 11. listopadu i firma Jaromír Zeman, která o měsíc později spusila elektrárnu 0,2 megawattů v Blovicích.

Úvěru ve výši 13,5 milionů se letos 11. května dočkala i společnost Hanakov, která od poloviny září provozuje elektrárnu 0,25 megawattů v Prostějově.

Na seznamu podporovaných firem, který je k nahlédnutí na internetových stránkách ministerstva průmyslu, figuruje i společnost Sluneční elektrárna Číčenice, jejímž spolumajitelem je prezident Svazu průmyslu a dopravy a někdejší šéf ČEZ Jaroslav Míl. Firma vloni dostala zvýhodněnou půjčku 20 milionů na solární park u Vodňan.

Jsou to staré žádosti, říká ministerstvo

Zvýhodněné půjčky dostaly firmy v době, kdy už bylo dlouho zřejmé, že nezvládnutý rozvoj solárních elektráren zvýší cenu elektřiny pro domácnosti i podniky.

Ministerstvo průmyslu se ovšem brání, že všechny žádosti o podporu fotovoltaiky pocházejí ještě z doby, než odstartoval solární boom. Tvrdí, že dnes už nikdo výhodnou půjčku dostat nemůže.

"Projekty, které zmiňujete, požádaly o podporu v období, kdy ještě mohly zvýhodněné úvěry získat. Vyřízení žádostí ale vždy určitou dobu trvá," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

"Českomoravská záruční a rozvojová banka už půjčky na podporu velkých fotovoltaických projektů neposkytuje a nepočítáme s tím, že by je měla někdy v budoucnu začít znovu poskytovat," dodal Vlček.

Proč právě tyto projekty?

Od loňského roku do současnosti se v republice postavily tisíce nových fotovoltaických elektráren.

Proč stát podpořil právě těchto dvanáct solárních parků? Na to ministerstvo odpovídá pouze obecně. "Tyto projekty splnily požadavky platné pro daný program," konstatoval mluvčí resortu Vlček.

Podpora z ekologického fondu

Solární elektrárny podpořil v minulých letech také Státní fond životního prostředí. Jenže na rozdíl od ministerstva průmyslu nešly peníze soukromníkům, ale jen do veřejného sektoru.

"V rámci Operačního programu Životní prostředí jsme od roku 2007 podpořili 46 projektů na výstavbu fotovoltaiky na střechách veřejných budov, jako jsou školky nebo obecní úřady," řekla Aktuálně.cz mluvčí fondu Lenka Brandtová. Dodala, že celková částka se přiblížila 105 milionům kourn.

"V rámci národních programů a programu Zelená úsporám fotovoltaiku nepodporujeme, za což jsme dlouho od veřejnosti sklízeli kritiku. Důvod je jasný, výkupní cena elektřiny už je z našeho pohledu podpora a investorovi garantuje návratnost jeho investice," dodala Brandtová.

 

Právě se děje

Další zprávy