Praha - Stát nabídne politickým stranám školení o bezpečnosti chování na internetu. Cílem je ochránit průběh říjnových sněmovních voleb před možnými kybernetickými útoky. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka, který k možnému narušení sněmovních i prezidentských voleb na pátek svolal expertní schůzku. O setkání informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
"Jako novinka bude politickým stranám, které kandidují do sněmovny, nabídnuto i speciální školení o zásadách bezpečnosti chování ve virtuálním prostředí, aby i naše politické subjekty byly na tyto hrozby co nejlépe připraveny," uvedl premiér.
Páteční schůzky se zúčastnili odborníci na kybernetickou bezpečnost a zástupci ministerstva vnitra, Národního bezpečnostního úřadu a Českého statistického úřadu. "Na základě této schůzky jsem přesvědčen, že příprava není podceněna a že stát bude na eventuální kybernetické hrozby, které by mohly směřovat k datu voleb, maximálně připraven," poznamenal Sobotka. Uvedl, že byl ujištěn, že nebude žádným způsobem možné do procesu zajišťovaní voleb neoprávněně zvenčí zasáhnout.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ustavil pracovní skupinu, která se ochranou systému přípravy a zajišťování voleb, procesu sčítání a zveřejňování jejich výsledků zabývá, uvedl předseda vlády. Do ochrany voleb se podle něj zapojí také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který vznikne od 1. srpna. "Bude v této oblasti přirozeným partnerem pro ministerstvo vnitra i Český statistický úřad," podotkl Sobotka.
Ve spolupráci s BIS a ÚZSI jsme zahájili sérii školení úředníků proti ovlivňování cizí mocí https://t.co/jrXNefYXfT #auditnárodníbezpečnosti
— CTHH MV (@CTHH_MV) July 14, 2017
S kybernetickými útoky, jejichž cílem je narušit průběh voleb, bývají spojováni hackeři podporovaní Ruskem. Napadení letos čelil volební tým vítěze francouzských prezidentských voleb Emmanuela Macrona. Vláda Spojených států před loňskými volbami otevřeně obvinila Rusko, že jeho hackeři napadli servery Demokratické strany a že se snaží volby ovlivnit.