Škodlivá látka, kterou některé spreje obsahují, se jmenuje isobutylnitrit a dozvíte se o ní až v polovině příštího roku. Do té doby chtějí státní úředníci řešit a sepisovat vyhlášky, ve kterých by to lidem oznámili.
Oficiálně ale látku jako rakovinotvornou už v lednu uznala i Evropská unie. O jejich účincích se evropské legislativě píše od roku 2004.
Česko je členem EU, musí proto látku zakázat. Má však určitou dobu na to, aby svým občanům nebezpečí oznámilo a výrobky, které látku obsahují, zakázalo prodávat i dovážet. Česko tak učiní až na poslední chvíli, kdy nám bude hrozit sankce EU.
Isobutylnitrit není jediný. Podobných látek, na jejichž zákaz si zřejmě budeme muset kvůli pomalému úřednímu aparátu počkat, je minimálně deset.
Smrtící vůně nebo povzbuzovač sexu
Isobutylnitrit má složitý chemický název, ale lze ho najít v mnoha výrobcích, které si Češi kupují a používají. Třeba v některých osvěžovačích vzduchu, v čističi hlav videí nebo v doplňku pro lepší sex.
Používání látky přitom může vyvolat rakovinu a isobutylnitrit je také mutagen, který negativně působí na reprodukci člověka.
Léčba rakoviny přijde české zdravotnictví na stovky milionů korun ročně. Nádorové onemocnění je však stále postrachem. Podívejte se na Videožurnál Aktuálně.cz. Uvidíte boj s nádorem před kamerou - ZDE. |
V tuto chvíli se ale může volně prodávat a úřady ani neupozorňují obyvatele na nebezpečí. Přitom vědí, kde se výrobky prodávají. Našli je totiž na pultech obchodů, ale tím to skončilo.
Výrobky našli v obchodech lidé z České inspekce životního prostředí, ministerstvo jim však řeklo, že za jejich prodej nelze nikoho pokutovat. Chybí totiž potřebná vyhláška.
"Přípravek, ve kterém látka je, jsme donedávna bez problémů prodávali. Když se zjistilo, že by mohly být problémy s inspekcí, prezentuje se výrobek jako čistič hlav," řekla deníku Aktuálně.cz jedna z prodavaček sex-shopu.
"Nemůžeme kontrolovat výrobky kosmetické z oblasti drogerie. A výrobky na podporu mužnosti? No to jsme snad ještě ani nedělali," reaguje na dotaz mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.
Ministerstva se přou, kdo má co na starosti
Nebezpečné látky jako třeba isobutylnitrit, jejichž prodej je nutné omezit nebo zakázat, vymezuje v české legislativě vyhláška. Rozšířený seznam nebezpečných látek včetně isobutylnitritu a povinnosti omezit jeho prodej doplnil stát do českého práva loni v září.
Látku už ale nedoplnil do druhé vyhlášky, která by přinesla praktické omezení prodeje nebo zákaz.
Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že tím, kdo by mohl prodej výrobků, obsahujích rakovinotvornou látku, zakázat, je ministerstvo životního prostředí. "Implementaci této směrnice musí do února 2007 zajistit MŽP," řekla deníku Aktuálně.cz Kateřina Koubová z tiskového odboru ministerstva průmyslu.
Ministerstvo životního prostředí zase říká, že omezit prodej dříve prakticky není možné. "Je nutné určité období, kdy se výrobci a uživatelé musí na změnu připravit," řekla deníku Aktuálně.cz Jarmila Krebsová z tiskového oddělení MŽP.
Podle informací deníku Aktuálně.cz ale v Česku žádná firma výrobek s isobutylnitritem nevyrábí. Všechny se k nám dováží.
Jak se více než rok na zákaz prodeje budou připravovat lidé, kteří výrobky používají, ministerstvo neupřesnilo. Uvedlo ale, že na výrobcích musí být podle českých předpisů už nyní informace o riziku a označení, že jsou toxické.
Ministerstvo zdravotnictví nevaruje?
Neměl by ale už dnes někdo Čechům alespoň říct, že kupují velmi nebezpečné výrobky a ukázat jejich seznam?
"O nebezpečných výrobcích je stát povinen informovat všemi dostupnými prostředky. Ochrana životů a zdraví občanů patří mezi hlavní povinnosti státních orgánů," řekla deníku Aktuálně.cz senátorka Jitka Seitlová (bezp., Přerov), která prověřovala výrobky s obsahem isobutylnitritu kvůli stížnosti občanů.
Jestliže stát ví, že látka je škodlivá a přesto dovolí dál její neomezený prodej, dalo by se to podle Seitlové chápat jako nedbalost. "Musí zajistit patření v co nejkratším termínu, neodkladně. Přece nechráníme občany kvůli EU, ale kvůli nim samotným. Zvažuji podání trestního oznámení," řekla.
Ministerstvo zdravotnictví a Úřad hlavního hygienika jasně potvrdily, že takové výrobky nesmí být na pultech. "Látky karcinogenní a mutagenní se vůbec nesmí prodávat, jde o obecnou bezpečnost," řekl deníku Aktuálně.cz hlavní hygienik Michael Vít.
Hygienici ale výrobky nekontrolují, na prověrkách se jen domlouvají s Českou obchodní inspekcí. "Výrobek v sexshopech, o kterém mluvíte, jsme loni nechali kontrolovat. Jak to ale dopadlo, nevím," řekl Vít. Na další výrobky by museli hygienici dostat podnět, aby se je inspekce na jejich doporučení mohla zkontrolovat.