„Na internetu bych si léky nekoupil.“ Farmaceut řekl, čemu v lékárně rozhodně nevěřit

Tým Spotlight Tým Spotlight
22. 8. 2023 5:00
Že v Česku chybí některé léky? "Je mnohem důležitější dělat si starost, že dojde něco úplně základního, na co v tuto chvíli ani nemyslíme,” varuje bývalý prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Podle něj přinesl v minulosti velký problém nedostatek fyziologického roztoku, absence některých antibiotik lze podle jeho slov snadno řešit. "Je to i o ochotě si připlatit," vysvětluje.
Spotlight Aktuálně.cz - Stanislav Havlíček | Video: Jakub Zuzánek

"Nedostatek některých léků mi osobně starost nedělá. Intenzita, se kterou se projevuje v posledních deseti měsících, je něco, na co si prostě musíme zvyknout," říká Havlíček. O dostupnosti léčiv na trhu podle něj ve velkém rozhoduje cena.

"Je to na politickém rozhodnutí. Záleží, jestli za léky chceme platit víc, nebo jestli je mají platit pojišťovny. Pokud zaplatí pacienti, tak tu léky mohou být," vysvětluje farmaceut.

Havlíček také varuje, aby lidé nevěřili letákům lákajícím na účinnost některých potravinových doplňků, které nejsou registrované jako léky. Ty podle legislativy nesmí být zdravotně závadné, jejich reálný dopad na lidský organismus ale nemusí být prokazatelný.

"Velký problém vidím především v preparátech, které slibují mužům zázračné omlazení a funkčnost tam, kde se s ní pomalu začínají loučit," popisuje lékárník a dodává, že by se lidé neměli bát od farmaceuta přijmout varování, že jim takový přípravek nemusí pomoci.

A jak se liší práce lékárníka v Česku a v Africe, kde Havlíček působil na misích organizace Lékaři bez hranic? "Úplně nejzásadnější rozdíl je, že když tady něco nemám, tak mi pacient vynadá, zatímco tam, když něco seženu, pacient poděkuje a pochválí mě," popisuje a dodává, že zároveň chápe, jak může být pro pacienty nedostatek některých léčiv frustrující.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy