Ceny se srovnají až příští rok. Pro nás všechny to může být pozdě, varuje Hampl

Světlana Witowská Světlana Witowská
27. 3. 2023 5:30
"Hlavní problém je makroekonomický, to není problém jednoho cenového okruhu, jedněch výrobců a maloobchodníků. Máme prostě obrovsky vysokou inflaci, která se projevuje v řadě položek," vysvětluje k cenám potravin šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Rád by věřil, že se Česko k cenové stabilitě vrátí na začátku příštího roku. "I to mi ale přijde pozdě," varuje.
Spotlight Aktuálně.cz - Mojmír Hampl | Video: Jakub Zuzánek

Reálné mzdy se českým zaměstnancům loni zásadně propadly, důvodem je zdražování, při kterém Česko patřilo podle Eurostatu k pěti nejvíc postiženým zemím. Teď stát navíc řeší, kolik může vydat třeba na vyšší důchody. "Průměrný důchod za loňský rok vzrostl o 17 procent. Držel tempo s inflací, nebo ji dokonce překonával. To znamená, že k žádnému reálnému ani nominálnímu chudnutí u seniorů v zásadě nedocházelo," připomněl Hampl s tím, že inflací nejvíce trpí právě zaměstnanci.

Podle šéfa Národní rozpočtové rady vlády není možné, aby těm, kdo do státní kasy nejen na penze přispívají, mzda nerostla a důchody se proti tomu asymetricky zvyšovaly. Podle jeho slov starobní penze v současné době vůbec neodrážejí, co se děje na příjmové straně státního rozpočtu.

"Nejde o to, že na důchody nebude, ale že když budeme mít ten systém neudržitelný, tak na ně budeme vynakládat tolik, že nebude na spoustu jiných věcí," varuje.

Hampl tvrdí, že jsme se v dnešní době dostali do stavu "rozpočtové lobotomie". Politické strany napříč spektrem podle něj mluví jen o tom, kde všude by se mělo přidávat, zároveň zmiňují, že by se měly snížit daně a ideálně vyrovnat rozpočtový deficit. Takové sliby jsou podle něj nerealistické. "Jediné, co mě naplňuje jistým optimismem, je jisté uvědomění si toho, že rozpočtový problém máme. To alespoň na úrovni vlády nikdo nepopírá. Na pomyslném 'Houstone, máme problém', na tom je shoda," dodává ekonom.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

V Turecku začalo druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb. Očekává se vítězství Erdogana

V Turecku se otevřely volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb. Turci rozhodují o tom, zda tuto zemi s 85 miliony obyvatel povede dál současný prezident Recep Tayyip Erdogan, či ho vystřídá lídr opozice Kemal Kiliçdaroglu. Očekává se opět vítězství prezidenta Erdogana, který zemi vládne už dvacet let.

Druhé kolo se koná proto, že 14. května žádný z kandidátů nepřekonal hranici 50 procent. Erdogan před dvěma týdny dostal 49,5 procenta hlasů, Kiliçdaroglu skončil druhý se ziskem 44,9 procenta. Třetí byl s 5,2 procenta hlasů kandidát s krajně pravicovou minulostí Sinan Ogan, který nyní podpořil Erdogana. Velké strany Oganovy volební koalice se ale pro druhé kolo postavily za opozičního lídra.

Volební místnosti se uzavřou v 16:00 SELČ, první předběžné výsledky se podle agentury Reuters očekávají navečer.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

USA se vyhnou platební neschopnosti. Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na neděli. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

"Začátkem tohoto večera jsme s předsedou McCarthym v zásadě dosáhli dohody o rozpočtu," uvedl Biden. Dohoda je podle něj dobrou zprávou pro Američany, protože zabrání "katastrofální platební neschopnosti", která by vedla k hospodářské recesi, devastaci důchodových účtů a ztrátě milionů pracovních míst.

"Ještě máme hodně práce před sebou, ale věřím, že to je dohoda hodna amerického lidu," podotkl zase McCarthy, který také hovořil o "historickém omezení výdajů" a o tom, že se podařilo zabránit novým daním.

Demokraté i republikáni podle televize CNN ještě během noci na dnešek předběžnou dohodu svých špiček posoudí. Někteří republikáni dopředu pohrozili zablokováním jakéhokoli návrhu, který by nesplnil jejich očekávání, včetně ostrých škrtů ve výdajích. Progresivní demokraté zase nechtějí dohodu, která by se dotkla federálních programů proti chudobě.

Podle agentury AP kompromis počítá s tím, že se dluhový strop zvýší na dva roky, a znovu se tak bude navyšovat až po příštích prezidentských volbách, které se uskuteční na podzim 2024. Výdaje netýkající se obrany by měly v příštím roce zůstat zhruba na současné úrovni. Součástí dohody jsou také přísnější podmínky pro lidi, kteří dostávají potravinové známky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy