Zatímco v Česku probíhá emotivní debata nad možnou ratifikací Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám, objevují se hlasy, že ženy nemají na oznamování sexuálního násilí bezpečný prostor - podle organizace ProFem ho nahlašuje jen pět procent žen, i kvůli obavě z bagatelizace a nedůvěry.
Policejní prezident Martin Vondrášek ujišťuje, že s ničím takovým by se ženy na českých policejních ústřednách setkat neměly. "Samozřejmě se čas od času neubráníme nějaké míře profesního cynismu, ale děláme všechno pro to, abychom k tomu opravdu přistupovali citlivě," říká.
Vondrášek v rozhovoru také vysvětluje, jak policisté potírají extremismus v ulicích, především v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a jejím veřejným schvalováním. Podle policejního prezidenta je zasahování do demonstrací na individuálním rozhodnutí dozorujících policejních orgánů. Pokud dochází k porušení zákona, musí si policista vždy zvážit, zda přímým zásahem neohrozí další účastníky.
"Osobně jsem na extremistické projevy citlivý a vždy chci, aby práce policie byla ofenzivní. Tedy aby zahájila úkony, trestní řízení nebo stíhání co nejdříve tak, aby veřejnost věděla, že nám to není jedno," popisuje Vondrášek.
A jak vnímá policejní prezident doporučení expertů, že by Česko, které má nadprůměrný počet policistů v porovnání se zbytkem Evropy, mělo řady ochránců zákona zúžit? Podle Vondráška jde o alarmující doporučení, protože je podle jeho slov česká policie na hranici svých kapacit.
"Je tu válka na Ukrajině, přijímáme statisíce uprchlíků, čelíme nelegální migraci a už čtyři a půl měsíce stojíme na hranici se Slovenskem, kam chvílemi už nebylo koho posílat. Pro bezpečnost jsou příhodnější doby a tahle je méně příhodná," dodává Vondrášek.