Hádek: Hrát příživníka a prospěcháře? Dělám to rád, člověk může pustit něco ze sebe

Světlana Witowská Světlana Witowská
24. 3. 2023 5:30
"Komfortní zónu měli úplně jinde. My potřebujeme termoprádlo a péřové bundy. Oni běhali ve vlněných košilích," říká herec Kryštof Hádek o příběhu běžců na lyžích Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří před 110 lety tragicky zahynuli u Labské boudy. Dodnes si pamatuje, kdy o nich slyšel poprvé. Točit na místech, kde se jejich osud zpečetil, je podle něj zvláštní pocit.
Spotlight Aktuálně.cz - Kryštof Hádek | Video: Jakub Zuzánek

"Mám rekord z loňska, kdy jsem uběhl 38 kilometrů na běžkách během odpoledne a měl jsem dost. Hanč dal z Jilemnice dvacet kilometrů na Labskou boudu a pak ještě těch padesát," popisuje představitel Bohumila Hanče z filmu Poslední závod Kryštof Hádek, jak nepředstavitelný je pro něj výkon sportovce, který zahynul před 110 lety. Hančovi a jeho příteli Václavu Vrbatovi se 24. března 1913 během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš stala osudnou náhlá změna počasí.

Pro herce nebyla příprava na natáčení dobového filmu až tak náročná, především proto, že na běžkách jezdí odmalička a rád se otužuje. Byly ale situace, kdy nebylo natáčení v mrazivých podmínkách jednoduché. "Obličej třeba moc neotužíte. Ten byl nejhorší - jak foukalo, tak to přece jenom přimrzlo," vzpomíná filmový Hanč a prozrazuje, že když si člověk nejdříve umyje obličej studenou vodou, může se na venkovní mráz částečně připravit.

A proč Hádek raději hraje negativní postavy? "Myslím, že obecně to mají herci rádi. V každém člověku jsou různé skryté věci a takhle tomu může dát člověk nějaký průchod," přiznává s tím, jak ho bavilo hrát řidiče Standu Pekárka, který falšuje najeté kilometry a udává své kolegy v seriálu Volha, který bude mít brzy premiéru na České televizi.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy