V místě, které málem zaniklo, začal před více než třiceti lety vznikat malý zázrak. Dnes je Neratov místem, které na sebe poutá pozornost a Josef Suchár za snahu zachránit kostel a vybudovat kolem něj komunitu lidí, kterým pomohl zapojit se do produktivního života, získal vyznamenání od hlavy státu Petra Pavla.
"Když kráčíte sálem a uvědomíte si, že dostanete státní vyznamenání, stáváte se jakousi součástí dějin, které tvoří tuhle zemi, a to je zavazující," vzpomíná na předávání ocenění řimskokatolický kněz, který ale podotýká, že bez zapojení řady dalších lidí by v Neratově nedokázal vybudovat to, co tam dnes je.
"Lidé přicházejí a odcházejí, ale každý, kdo tam přišel, tak to chtěl nějakým způsobem posunout dopředu," popisuje v rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou.
Podle Suchára nejde jen o ty, kteří kolem kostela a Sdružení Neratov pomáhají, ale i samotné návštěvníky. "Každý tam zanechá nějakou stopu a ten 'neratovský zázrak' zas promění něco v jejich nitru. Kolikrát z těch unavených nebo i naštvaných lidí najednou odchází lidé s pokojem v srdci a s radostí. A pak všude telefonujou, že je to tam super," láká do Neratova kněz a vzpomíná i na to, jak se původní poutní místo v průběhu let proměňovalo do současné podoby.
Suchár v rozhovoru mluví také o tom, jak vítá otevření církve pod vedením papeže Františka, ale i co je podle něj největší nebezpečí pro civilní a politický svět. "Jde o to, aby se politika nestala výtahem pro lháře a křiklouny, což jsme bohužel dopustili a to je velká tragédie. Začali jsme tolerovat lež, a to na nejvyšších patrech, a dovolili jsme, aby se lidé prolhali do nejvyšších míst," kritizuje kněz.
Dodává, že i tak je třeba vytvářet ostrůvky pozitivní deviace a důvěřovat, že v naší zemi je stále spousta lidí, kterým lze věřit a na kterých lze stavět. "Ale nedělám si iluze, že to půjde lehce," tvrdí Suchár.