Sporná úloha u přijímacích zkoušek z matematiky. Cermat uzná dvě odpovědi

Domácí Domácí
23. 4. 2024 10:14
Jedna úloha z matematiky u státních přijímacích testů od Cermatu měla nejasnou formulaci. Organizace tak bude muset uznat jako správné řešení dvě možnosti. "Ještě k tomu nemám přesné zdůvodnění, ale v podstatě je jednoznačné, že musíme uznávat obě dvě odpovědi," potvrdil serveru Novinky.cz šéf Cermatu Miroslav Krejčí.
Foto: Shutterstock

Problematické zadání se objevilo v testu z matematiky pro uchazeče o šestiletá gymnázia v druhém řádném termínu. Na síti X na to upozornil právník Petr Němec. 

Jednalo se o část úlohy číslo 5: "Paní Šťastná chystá krabičky s vánočním cukrovím. Do každé krabičky dává 300 g cukroví. Už rozdělila čtyři pětiny napečeného cukroví a zbývá jí 1,2 kg. Kolik krabiček nachystala paní Šťastná?"

Největší spor o formulaci nastal u výkladu, kdy nebylo jasné, zda se má do výsledku zahrnout i zbývajících 1,2 kilogramu cukroví. Nebo zda daných 1,2 kilogramu cukroví v krabičkách ještě není a tudíž je započítat nelze. V prvním případě je správným řešením 20, zato v druhém 16. 

Po zvážení všech rozborů a diskuzí se nakonec Cermat rozhodl, že uzná obě odpovědi. "Rozporuplnosti jsme zachytili na sociálních sítích ještě dřív, než se záležitostí začaly zabývat validační komise," řekl pro Novinky.cz šéf Cermatu Miroslav Krejčí.

Validační komise Cermatu je součástí kontrolních mechanismů, které mají zajistit, aby se podobné rozpory po vyplnění tesů vyřešily. V minulosti ale vznikly i situace, kdy Cermat svou chybu odmítl připustit, a to i přes shodu mezi odborníky.

 

Právě se děje

Další zprávy