reklama
 
 

Soukromí lékaři chtějí přitvrdit. Navrhli nový poplatek

30. 1. 2008 20:30
Platit by se mělo za návštěvu cizího lékaře

Praha - Koalice soukromých lékařů chce, aby se nejvyšší regulační poplatek, který zavedla reforma ministra Tomáše Julínka, netýkal jen služeb lékařské pohotovosti.

Soukromníci ve zdravotnictví navrhují, aby 90 korun museli zaplatit i pacienti, kteří půjdou na vyšetření k jinému než "svému" lékaři. A mělo by být jedno, zda pacient přijde v ordinační době nebo mimo ni.

O šedesát korun více než nyní by tak zaplatit každý, kdo by navštívil ordinaci praktika, pediatra či gynekologa, u kterého není registrován.

Soukromí lékaři dnes uvedli, že poplatky do jejich kasy přínesou měsíčně částky v řádu tisíců korun.

Čtěte více: Zdravotnická reforma krok za krokem

Lobby vidí úspory

Podle soukromých lékařů by se tím ušetřily peníze v systému, protože například praktičtí lékaři dostávají na pacienta jakýsi paušál. Pokud jde pacient jinam, musí pojišťovna vyšetření zaplatit v podstatě podruhé.

"Myslíme, že to bude lepší i pro pacienty. Bude je vyšetřovat lékař, který je dobře zná, zná jejich anamnézu, ví, jaká vyšetření už podstoupili," říká Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Podle mluvčího koalice a prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka by díky vyššímu poplatku měli lékaři více času na pacienty, kteří se o své zdraví odpovědně starají, mají své lékaře a chodí na preventivní prohlídky. "Byla by to ochrana jejich i lékařů," říká Pekárek.

Lékaři: Měsíčně vybereme tisíce, ne desetitisíce

Koalice soukromých lékařů, která sdružuje patnáct tisíc praktiků, pediatrů, ambulantních specialistů, zubařů a gynekologů, je jinak po měsíci poplatkové regulace spokojena.

S poplatky nejsou problémy, lidé platí a administrativa se v ordinacích nijak významně nezvýšila. Výnosy z poplatků ale podle lékařů nejsou takové, jak se předpokládalo.

"Rozhodně to není patnáct, dvacet tisíc měsíčně. Ta suma se pohybuje v tisících korun měsíčně," řekl Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů prop děti a dorost. "Nové mercedesy, jak se psalo, si za to nenakoupíme."

Soukromí lékaři tvrdí, že poplatky se každý den týkají asi poloviny návštěv a výnos z nich nepřesahuje tři sta korun denně.

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 30. 1. 2008 20:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama