Soudkyni hrozí vězení za to, že vyzradila odposlechy. Přišlo mi to esemeskou, hájí se

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 4. 2019 19:38
V nezvyklé roli se ocitla jablonecká soudkyně Lucie Treglerová. Sama totiž stojí před soudem a hrozí jí až pětileté vězení za zneužití pravomoci a vyzrazení utajované informace. V únoru 2016 povolila odposlouchávat dvojici mužů podezřelou z obchodování s drogami. Jenže hned následující den to podle obžaloby prozradila své dceři, která se s uvedenou dvojicí přátelila. Policie totiž zachytila nejen esemesky, které Treglerová poslala dceři, ale také zprávu, kterou dcera vzápětí přeposlala jednomu ze sledovaných.
Soudkyně jabloneckého soudu Lucie Treglerová odchází od soudu, před kterým čelí obžalobě pro vynášení informací ze spisu.
Soudkyně jabloneckého soudu Lucie Treglerová odchází od soudu, před kterým čelí obžalobě pro vynášení informací ze spisu. | Foto: Marek Pokorný

"Obchoduješ s pervitinem? Ty vozíš dealera Choura? Tak to je jen otázkou času, kdy skončíš v kriminále," stálo v první SMS od soudkyně dceři. Právě otec a syn Chourovi byli těmi, u nichž povolila odposlechy. "Vozíš autem Báru, která krade po krámech. Je jen otázkou času, kdy si pro tebe policajti přijdou," stálo v další SMS dceři.

S dcerou se pak potkaly a ta vzápětí sama poslala další SMS, tentokrát otci Darkovi Chourovi. "Darius, mamča poté, co mě vyhodila z domu, řekla, že Domča je celostátně vyhlášenej národní protiteroristickou centrálou. Mějte se na pozoru," napsala.

Případ začala kvůli podjatosti severočeských soudců projednávat tuto středu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová. Sedmapadesátiletá Treglerová ale vinu odmítla. Tvrdí, že žádné informace nevynesla a jde jen o neobvyklou shodu okolností - někdo jí údajně poslal z anonymního čísla SMS, kterou jen přeposlala dceři. A jen náhodou se týkala stejných osob, o nichž den předtím rozhodovala.

S polovinou platu už 15 měsíců doma

Vše začalo 10. února 2016, kdy měla soudkyně takzvaný dosah, tedy musela být k dispozici policii či státnímu zástupci, aby povolila nasazení odposlechů či domovních prohlídek.

"Na základě návrhu jablonecké policie jsem povolila odposlech, vše jsme sepsali v utajené místnosti. Vyřešila jsem odposlech, odevzdala spis a tím to pro mě skončilo," tvrdí Treglerová, kterou loni v lednu dočasně zbavil taláru tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Od té doby pobírá polovinu platu a čeká doma na výsledek procesu.

Druhý den dopoledne pak soudkyni prý přišla z anonymního čísla SMS. "Bylo v ní vše, co špatného dcera dělá, že vozí autem Báru, která někde krade, že lže, nemá řidičák a řídí bez něj," popisovala před soudem. Uvedenou SMS pak prý jen vlastními slovy přepsala a poslala dceři.

"Bohužel byla poslána tak šikovně z webového rozhraní, že mi to nešlo přímo přeposlat," popisovala soudkyně, která pak prý uvedenou zprávu smazala. "Já si zprávy nenechávám nikdy. Kdybych věděla, že budu obviněna, nechala bych si ji a nevymazala," uvedla Treglerová.

Napsala jsem takový paskvil

A jako svědek se matky zastala i dnes dvaatřicetiletá dcera. Sama prý onu SMS, kterou matka dostala, viděla. Poté se prý pohádaly, ona třískla dveřmi a odešla pryč. 

"Neměla jsem kam jít, začala jsem vymýšlet blbosti, poslala jsem zprávu kamarádu Darkovi. Napsala jsem mu takový paskvil, bylo to zkratkovité jednání," popisovala dcera, která potvrdila, že oba Chourovy znala řadu let, trávila s nimi spoustu času a vozila je, kam potřebovali.

"Dominika jsem viděla vyrůstat. Neřešila jsem, kam je vozím, zabíjela jsem čas," popsala a přiznala, že od 16 let příležitostně užívala drogy, které jí poskytovali právě Chourovi. Skončila s tím prý až v květnu 2016 poté, co celou skupinu, která čítala 11 lidí, pozatýkala policie a kvůli obchodování s drogami skončila v cele předběžného zadržení a poté před soudem.

"Od května 2016, kdy to prasklo, už sekám latinu," popsala dcera. Sama dostala prvoinstančním verdiktem "jen" podmínku - rozhodla se totiž přijmout status spolupracujícího obviněného a následně i obžalovaného. Není to přitom její první odsouzení, v minulosti dostala trest i za křivé svědectví či řízení pod vlivem drog. 

Opravdu jste přátele dcery neznala?

Státní zástupce František Peleška ale jejich výpovědím evidentně neuvěřil. Poukázal například na to, že operátor zaznamenal jen SMS mezi soudkyní a dcerou. A také se opakovaně ujišťoval, zda příjmení Chourovi soudkyně skutečně dřív neznala, když dcera sama popsala, jak mladšího z nich zná už od dětství.

"Nepředstavovala jsem jí své kamarády ani jsem neříkala, co dělám, když nejsem doma," vysvětlovala dcera. A matka zase argumentovala tím, že když rozhodovala o povolení odposlechů, tak ji vlastně jména nezajímala, důležité bylo, aby měla žádost potřebné formální náležitosti. "Návrh prolistuji, zjistím ale jen základní věci, nečtu ho do posledního slovíčka," vysvětlovala.

Soudkyně Šantorová poté odročila projednávání na půlku července, kdy chce předvolat svědky, které požaduje vyslechnout státní zástupce. Mezi jinými syna i otce Chourovy.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy