Brno - Je to největší případ padělání obrazů na území České republiky. Ti čtyři muži byli obžalovaní, že padělali přes sto padesát obrazů a obrali lidi o miliony korun.
Přesto jeden odešel od soudu úplně bez trestu, dva s podmínkou a jediný půjde na tři roky do vězení.
Podle soudce Krajského soudu v Brně, Aleše Novotného, nemohl senát v největší padělatelské kauze rozhodnout jinak. "Zásadní problémy nám učinila práce policie. Z hlediska soudu popisovala skutky obžalovaných nešťastně," uvedl Novotný.
Pomáhal důchodce, učitel i génius
Pětice obžalovaných stanula před soudem loni na jaře. Jan Trojan mladší se měl podle obžaloby domluvit se svým otcem a založit výnosný obchod s falzy. Pomáhat jim při tom měl důchodce Antonín Dřinek a učitel Josef Sedlák.
Z malování podvrhů bylo podezřelých několik umělců. Přišlo se na jediného - Libora Prášila. Ten se stal během procesu slavným, znalci jej považují za geniálního. Vyslechnout rozsudek si však nepřišel.
Už dříve tvrdil, že při malování do něj vstupoval duch malíře Jana Zrzavého. Díky tomu mohl malovat jeho rukopisem vlastní náměty. Ty opatřil podpisem a prodal Trojanovi za pět až patnáct tisíc korun, podle velikosti. Celkem to udělal jednatřicetkrát.
Trojanovi zákazníci platili za dílo, u kterého znalec potvrdil, že je skutečně maloval Zrzavý, statisíce.
Podvodník na druhou
Trojan mladší tvrdí, že s otcem domluvený nebyl. "Padělky jsem mu prodával schválně. Chtěl jsem se mu pomstít. Pumpnout ho o co nejvíc peněz. Mrzí mě, že za mě teď pykají i ostatní. Vynahradím jim to," vykládal poté, co se dozvěděl, že stráví tři roky ve vězení.
Jan Trojan starší už tuto verzi potvrdit nemůže. Na sklonku října zemřel.
Soudce Novotný uvedl, že není podstatné, zda je pravdivý příběh státní zástupkyně nebo Trojana mladšího. V každém případě Trojan podváděl.
Jenže na základě důkazů a podkladů od policie podvod nemohl být prokázán. "Soud tak Trojana zprostil obvinění z podvodu, kterého se ovšem zřejmě dopustil," vysvětlil soudce. Trest padl jen za porušování autorských práv.
"Jednání Trojana je mnohem společensky závažnější, než za jaké je nakonec odsouzen," dodal soudce.
Byl to gang?
S nízkými tresty prý můžou být spokojeni i ostatní členové "padělatelského gangu". Celou dobu popírali, že by fungovali jako organizovaná skupina. A vyšlo jim to.
Prášil si podle soudce musel být dobře vědom, že porušuje autorské právo. Kdyby se podařilo vyčíslit újmu všem poškozeným kupcům či majitelům autorských práv, mohla by podle soudce šplhat až do výše patnácti milionů korun.
"Také obžalovaný Sedlák vystupuje v roli člověka nepříliš chápajícího realitu. Jeho jednání lze přesto jen těžko pochopit," uvedl soudce.
Vysokoškolsky vzdělaný učitel totiž podepisoval pod smyšleným jménem i rodným číslem doklady o nabytí obrazů. Udělal to prý z kamarádství. Poprvé, podruhé i podesáté.
Skupina kolem Trojanů byla dle soudce mnohem větší. "Soud je přesvědčen, že by byly důkazy i na další obvinění. Jan Trojan starší byl zjevně aktivním hráčem na poli padělků," tvrdí soudce.
Jan Trojan mladší si stojí za svým. Nestál v čele žádného gangu. Jen chtěl "poškádlit" otce, se kterým měl neurovnané vztahy. Teď zvažuje, zda se odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci. Nebrání se ovšem ani pobytu ve vězeňské cele. "Takový je život," vzkázal novinářům.