Soud zastavil stíhání bývalého radního ODS, který napsal, že je třeba zabít Zemana

ČTK ČTK
2. 3. 2020 15:55
Soud nepravomocně zastavil trestní řízení proti bývalému radnímu Jesenice Martinu Langovi (dříve ODS), který čelí obžalobě kvůli svým facebookovým příspěvkům na adresu prezidenta Miloše Zemana a poslanců. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 s postupem soudu nesouhlasí a podalo proti usnesení stížnost.
Martin Lang
Martin Lang | Foto: DVTV

Lang je obviněný z podněcování k trestnému činu, za které hrozí až dvouleté vězení. Loni v dubnu na sociální síti mimo jiné napsal, že "Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini". Na svém soukromém profilu tak komunální politik reagoval na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za "proradná prasata", která je dovoleno a nutné zabíjet.

Podle šéfky Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7 Jiřiny Fronkové o případu rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 8, který dospěl ještě před nařízením hlavního líčení k závěru, že skutek není trestným činem a že zároveň neexistuje důvod pro postoupení věci například k přestupkovému řízení.

Lang po zahájení stíhání uvedl, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá. Dříve se za svůj příspěvek omluvil s tím, že šlo o nadsázku s cílem vyprovokovat diskusi na závažné téma. ODS ho kvůli výroku vyloučila ze strany.

Rezignoval také na funkci radního, ačkoliv ho jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl Langovým osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady. Lang, který i nadále působí jako zastupitel, k tomu řekl, že se ve funkci radního rozhodl skončit kvůli pracovnímu vytížení, nikoliv kvůli kritice, které za svůj výrok čelil.

Video: Napsal, že je třeba zabít Zemana. Ošklivé věci nepopíšete líbivými výrazy, říká Lang

Byla to emotivní nadsázka, nejsem si vědom, že bych se dopustil čehokoliv nezákonného, tvrdí radní ODS z Jesenice Martin Lang. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy