Praha - Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Milan Kovanda před Obvodním soudem pro Prahu 1 odmítl vinu v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Obžaloba ji viní ze zneužití rozvědky, stejně jako Kovandu, dalšího exšéfa tajné služby Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka. Výslechy se vedou kvůli utajeným informacím za zavřenými dveřmi. Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.
Kovandův výslech trval zhruba dvě a půl hodiny. "Není to nic jednoduchého, ale nic mě nevyvedlo z míry. Byl jsem na to nějakým způsobem připravený. Cítím se nevinný, vinu nepřipouštím," řekl důstojník novinářům po odchodu z jednací síně. Po výslechu odpovídal na dotazy státního zástupce. Po polední pauze ještě odpovídal na otázky obhájců ostatních obžalovaných.
Pak přišla na řadu výpověď Pohůnka, která trvala přes dvě hodiny. Zpravodajec se zatím vyjádřil jen k jedné části obžaloby. Soud jeho svědectví dokončí ve středu dopoledne. Na odpoledne jsou podle soudkyně pozváni první dva svědci, kterými jsou podle informací ČTK dva pracovníci Úřadu vlády. Ti však nepatří mezi zaměstnance, které Nečasová podle obžaloby nechala sledovat.
Podle žalobce Rostislava Bajgera z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, se Kovandova obhajoba "postupně vyvíjí", podrobnosti ale kvůli režimu utajení nesdělil. "Vyvíjí se v rámci jakési společné obhajoby všech obviněných, ale pro nás to není nic překvapivého. Je to očekávaný průběh a v podstatě to neodpovídá zajištěným věcným a listinným důkazům," řekl novinářům Bajger.
Nečasová a Páleník hovořili u soudu v pondělí. Oba vinu rovněž odmítli. Tento týden k soudu již nepřijdou, soud je z jednání omluvil. Termíny jsou nařízeny do čtvrtka.
Záznam brzdí soud
Kovandův advokát Jiří Matzner před jednáním řekl, že se výpovědi kvůli složitějšímu zapisování protahují. Soud totiž kvůli utajeným informacím výslechy nenahrává a zapisovatelka je ani nezaznamenává psaním na počítači, ale postupně zapisuje na psacím stroji. "Kvůli režimu utajení to nesmí být na žádném záznamovém zařízení, pouze na papíře," dodal právník.
Soud měl dnes původně v plánu vyslechnout také první svědky, například manžela Nagyové, expremiéra Petra Nečase. "Soudkyně musela svědky odvolat, dnes se to nedá stihnout," upřesnil Matzner. Advokát Nečasové Eduard Bruna v pondělí naznačil, že by tento týden měla přijít k výslechu také exmanželka Nečase Radka.
Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasovu kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.
Vojenští důstojníci tvrdí, že to nebylo sledování, ale prověřování podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Dostali prý zadání z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.
Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - Nečasová je obviněna také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.