Soud propustil Rathova komplice Kotta z vězení. Odseděl si polovinu trestu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2023 14:12
Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Petra Kotta z vězení s délkou zkušební doby sedm let. Věznici opustil v úterý krátce před druhou hodinou odpoledne. Kott měl za sebou polovinu osmiletého trestu za korupci.
Petr Kott
Petr Kott | Foto: ČTK

Kotta, jeho manželku Kateřinu Kottovou a bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha soud potrestal za korupční kauzy kolem zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji. Rath vězení opustil letos v polovině května.

Kott po opuštění věznice s novináři nemluvil. Jen řekl, že bude čekat na ženu. Kottová je stále ve vězení. "Je třeba vysoce kladně hodnotit jeho aktivitu, jeho výkon lékařské praxe ve věznici, zapotřebí je vzít v úvahu i svědomitý a aktivní přístup odsouzeného," řekl na Kottovu adresu soudce Libor Hanuš. Kott dostal ve vězení několik pochval.

Někdejší poslanec za ODS Kott si trest odpykával v brněnské věznici Bohunice, žádost o podmíněné propuštění poslal k brněnskému městskému soudu na přelomu srpna a září.

"Já jsem byl ve výkonu testu a musím říct, že mi z toho vyplývá jeden závěr, a to, že porušovat zákon se nevyplácí. Byl jsem potrestán a byl jsem potrestán spravedlivě. Chci požádat o podmíněné propuštění, porušit zákon v mém případě nepřipadá v úvahu, toho, co jsem páchal, hluboce lituji a už se to nikdy nebude opakovat. Je mi to líto, je mi hanba, bylo to nelegální a nemorální," uvedl Kott, který si odpykal polovinu trestu. Prohlásil, že je poučen.

Soud v případě návrhu na podmíněné propuštění například vyhodnocuje, jak se odsouzený ve věznici choval. Přihlíží ale také k tomu, zda pachatel nastoupil do výkonu trestu včas a dobrovolně, případně další záležitosti.

Dvě větve úplatků

Trojici soudy trestaly ve dvou větvích případu. Manžele Kottovy soud poslal do vězení nejdříve na šest let za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy Žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun, když sedm milionů dali Rathovi. Rath tehdy dostal sedmiletý trest vězení. Brněnský krajský soud Kotta po polovině trestu podmíněně propustil z vězení, Kott se ale do něj následně musel vrátil kvůli druhé větvi kauzy.

Ve druhé větvi manželům Kottovým i Rathovi soud jejich tresty prodloužil na osm let vězení. Trojice si na přelomu let 2011 a 2012 údajně domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Trojice dostala rovněž vysoké peněžité tresty. Kottová je stále ve výkonu trestu.

Obžalobě v druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud spolu s její dceřinou firmou Metrostav Infrastructure uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky. Rath, Kottovi i stavební společnost se proti verdiktu dovolali. Rozhodnutí tak bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy