Soud osvobodil Randáka v kauze zveřejnění odměn Nagyové

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2014 12:21
Osvobozující rozsudek si vyslechla i bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády Pikorová.
Karel Randák
Karel Randák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský městský soud potvrdil osvobození někdejšího ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a bývalé zaměstnankyně Úřadu vlády Lenky Pikorové v kauze zveřejnění odměn bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželky Jany Nagyové.

Obžaloba oba vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podle soudu nebylo zjištěno, že by skutek byl trestným činem. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Randáka a Pikorovou už zprostil viny obvodní soud, žalobkyně se však proti tomu na místě odvolala.

Obžaloba tvrdila, že Randák s Pikorovou závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové.

"Jsem samozřejmě rád, že městský soud potvrdil rozhodnutí obvodního soudu. Co mě však stále udivuje, je fakt, že se uvedená kauza vůbec projednávala. Určitě stála nemalé prostředky, které hradili daňoví poplatníci. Rozhodně by nebylo na škodu tyto náklady konkrétně vyčíslit a účet předložit těm, jejichž pověst byla údajně poškozena," uvedl Randák.

Obžaloba tvrdila, že Randák s Pikorovou závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové.

Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala prý v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák údajně dokumenty předal deníku Insider.

Z dokumentů vyplynulo, že současná Nečasova manželka dostávala statisícové odměny. Jen za rok 2011 činily tyto odměny 1,22 milionu korun. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu konstatoval, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem, a dokonce ani přestupkem.

Podle Randákova obhájce Petra Kočího soud ani nemohl rozhodnout jinak. "Celý tento proces byl od počátku naprosto absurdním. S podivem bylo i samotné odvolání státního zastupitelství, které v průběhu hlavního líčení bylo poměrně pasivní. U veřejnosti jsem se v průběhu stíhání opakovaně setkával s dotazy, zda celá kauza nebyla jen vykonstruována na podnět tehdejších vládnoucích struktur,“ uvedl Kočí.

Na ulici ji prosili o peníze

Podle spisu například zveřejnění odměn údajně způsobilo to, že Nagyovou prosili lidé na ulici o peníze nebo se stala terčem posměšků či nadávek, což zhoršilo její postavení ve společnosti.

"Podle našeho názoru nedošlo k odhalení něčeho podstatného. Nebylo zjištěno, že se jednalo o trestný čin," zmínil při čtení rozsudku předseda odvolacího senátu Jaroslav Pytloun.

Randák novinářům po vynesení rozsudku řekl, že se s rozhodnutím soudu naprosto ztotožňuje. "Já k tomu nemám žádný další komentář," uvedl Randák, který dále trvá na své nevině. Čelil také otázce, zda médiím výplatní pásky Nagyové poskytl.

"To se mi zdá docela zbytečné opakovat. I z té řeči soudce to zcela jasně vyplynulo a nemám, co bych k tomu dál řekl," odpověděl Randák.

Tehdejší spekulace médií o mileneckém vztahu s Nagyovou ženatý Nečas popíral. Po pádu jeho vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se oženil. Manželé v současnosti čelí společně s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS.

Nagyová navíc figuruje i v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a v případu údajného úniku utajovaných skutečností z Bezpečnostní informační služby.

 

Právě se děje

Další zprávy