Soud odložil Ratha na říjen, mezitím rozhodne o Pancové

ČTK ČTK
19. 9. 2013 17:28
Hlavní líčení v Rathově kauze bude pokračovat 1. října.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krajský soud v Praze ve čtvrtek přerušil projednávání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) na říjen.

Kvůli technickým problémům nestihl přehrát videozáznam z domovní prohlídky dvou obžalovaných, Kateřiny Pancové a jejího přítele Petra Kotta. Předtím ještě vyslechl jednoho ze svědků, architekta Richarda Bartíka.

Soudce Robert Pacovský chtěl původně pokračovat v projednávání ještě v pátek výslechem svědka, ten se ale omluvil. Hlavní líčení proto bude znovu 1. října.

Jednat se mělo také příští týden, Pacovský ale již dříve uvedl, že místo toho udělá přestávku, protože v pondělí odešle celý spis Vrchnímu soudu v Praze, který rozhodne o případném propuštění bývalé ředitelky kladenské nemocnice Pancové z vazby.

Soudce ji před 14 dny z vazby propustil, žalobce Petr Jirát ale proti tomu podal stížnost. Rozhodne proto vyšší instance. Pancová, Kott a Rath zatím zůstávají jako jediní z 11 obžalovaných za mřížemi, kam je soud poslal před více než 15 měsíci.

Pacovský chtěl ve čtvrtek přehrát policejní videozáznam ze zadržení a domovní prohlídky Pancové, která sdílela domácnost v domě v Rudné u Prahy s přítelem Petrem Kottem. Obžaloba oba označuje jako strůjce trestné činnosti ohledně veřejných zakázek.

Kott působil dříve jako koordinátor pro převod krajských nemocnic na neziskové organizace. Předtím byl také poslancem a později šéfem středočeské Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ratha údajně o machinacích informovali a dělili se s ním o peníze. Všichni tři jsou povoláním lékaři.

Osm zbylých obžalovaných v kauze patří většinou do vedení různých firem. Žalobce je viní z upravování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce.

Zásah přerušila technika

Policistka v prvních minutách videozáznamu předává Pancové a Kottovi v bytě obvinění. Kott sedí na židli a policistka mu říká, že se případ týká ovlivnění zadávacího řízení u zakázky na opravu zámku Buštěhrad.

"Byl jste zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu. Ve vašem případě je dán důvod vazby," dodala. Kott se jí ptal, jaké jsou proti němu důkazy. Policistka odvětila, že vše záleží na dalším postupu v případu.

"Nyní vás seznamuji pouze se situací," uvedla a předala mu usnesení o zahájení trestního stínání. Záznam pak nebylo možné kvůli technických problémům dále přehrát.

Akci v domě Pancové předcházelo zadržení Ratha, které promítal soud již dříve. Tehdejšího politika kriminalisté zastihli, když odcházel z domu Pancové a nesl mimo jiné krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Ukázalo se, že byla plná bankovek, což byl podle žalobce úplatek. Rath to odmítá.

Architekt: Buštěhrad jsem řešil s Pancovou

Soud ve čtvrtek také vyslýchal architekta Richarda Bartíka, který se podílel na dokumentaci k opravě Buštěhradu. Podle obžaloby je to jedna z veřejných zakázek, kterou provázela korupce. Principem bylo údajně umělé navyšování ceny zakázky.

Bartík vypověděl, že o tendru jednal s Pancovou, protože měla blízko k Rathovi jako hejtmanovi. Měl na starost opravu vnitřku zámku. První návrh byl na 55 milionů korun, částka se ale kraji zdála vysoká, proto se snížila na 32 miliónů. "Vyndali jsme určité prvky," uvedl projektant.

Výpověď komentovala také další obžalovaná, podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci. Žalobce pro ni proto navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Advokáti zbylých obžalovaných, kteří vinu shodně odmítají, se ji snaží znevěrohodnit. Salačová ve čtvrtek uvedla, že právě při úpravách rozpočtu ohledně interiéru zámku se manipulovalo s cenou tak, aby vznikla provize, kterou obžaloba označuje jako úplatek.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy