Soud musí znovu projednat případ strážníka, který zabil psa

ČTK ČTK
18. 8. 2014 10:52
Justice podle Nejvyššího soudu ignorovala znalecký posudek, podle kterého mohl zvíře omylem zabít majitel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu projednat případ pražského strážníka, jenž si za zabití psa při zásahu vyslechl podmíněný trest a zákaz činnosti.

Justice podle NS ignorovala znalecký posudek, který zpochybňoval okolnosti smrti zvířete. Odvolací Městský soud v Praze s k případu podle databáze InfoSoud vrátí 16. září.

Událost se stala předloni v červnu v Praze 4. Hlídka vyjela k nákladovému traktu supermarketu, kde se u popelnic pohybovala skupina lidí s volně pobíhajícími psy. Strážníci nařídili majitelům, aby zvířata vzali na vodítka, psi však i poté zuřivě štěkali.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jeden z policistů je chtěl uklidnit, vstoupil mezi ně a menšího psa nakopl. Vzápětí jej větší fena, kříženec labradora a německého ovčáka, kousla do nohy.

Strážník proto fenu zakleknul a během následujících pěti minut ji tak podle obžaloby udusil za nadměrných fyzických a psychických útrap. Pražské soudy to považovaly za týrání zvířat a zneužití pravomoci, verdikt zněl dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky plus stejně dlouhý zákaz činnosti.

V dovolání k NS muž zdůraznil, že nechtěl psa usmrtit. Připomněl, že při služebním zákroku byl sám napaden a kousnut, což prý justice bagatelizovala.

Opomenutý důkaz

Obhajoba také odkázala na znalecký posudek, který sama nechala vyhotovit expertem na sebeobranu, služební zákroky a vedení boje zblízka. Znalec vyjádřil názor, že zvíře mohl nešťastně zabít jeho majitel, když se psa snažil taháním a škubáním za vodítko vyprostit ze strážníkova sevření.

NS označil expertízu za opomenutý důkaz, který svědčí ve strážníkův prospěch. "Mezi tímto důkazem a konstrukcí skutkového stavu, na které byl založen napadený rozsudek, je očividně totální rozpor. Jestliže Městský soud v Praze tento důkaz zcela ignoroval a nijak se s ním nevypořádal, pak je napadený rozsudek zatížen nedostatkem jednoho ze stěžejních atributů spravedlivého procesu a jako takový nemůže obstát," stojí v usnesení senátu s předsedou Petrem Hrachovcem.

Při novém projednání kauzy se musí odvolací soud zabývat také spornou expertízou. Neznamená to však automaticky, že strážníka zprostí obžaloby.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy