Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že jednání o českém eurokomisaři začnou do dvou týdnů.
O novém českém zástupci v Evropské komisi, na němž se zatím koalice neshoduje, i o jeho možném resortu bude nejprve jednat koaliční rada. Sobotka to řekl po zasedání kabinetu.
Ministerský předseda považuje za důležité, aby Česko hovořilo jedním hlasem, pokud jde o portfolio, o které bude usilovat.
Jak volily země EU
GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích
Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.
Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.
"Podle mého názoru bychom měli vytipovat okruh několika málo klíčových kompetencí, které budou stanoveny jako priorita české vlády," poznamenal k tomu. Již dříve hovořil o tom, že by ČR mohla usilovat o některou z ekonomických oblastí.
Na koaliční diskuse je podle něj čas bez problémů během června. Sobotka považuje za důležitá také přímá jednání s designovaným šéfem komise. Tím se pravděpodobně stane někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, kterého prosazuje nejsilnější - lidovecká - frakce v Evropském parlamentu.
ČSSD chce Mertlíka, ANO zase Teličku
Lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek uvedl, že je Juncker případně ochoten přijet do Česka, aby s ním bylo možné jednat přímo.
Sociální demokraté by na postu eurokomisaře rádi viděli exministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO navrhuje lídra své kandidátky do eurovoleb a někdejšího člena Evropské komise Pavla Teličku. Lidovci zase podporují dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou. Někteří politici ale již hovoří o tom, že se možná nakonec bude muset hledat kompromisní kandidát mimo tuto trojici.