Chránit jen staré a nemocné? Iluze, říká epidemiolog a popisuje hrozbu pro třetí vlnu

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
2. 11. 2020 7:00
Tak vysoká čísla nakažených byla naprosto předvídatelná. Nemyslím si, že jsme si virus přivezli v létě ze zahraničí, virus zkrátka nezmizel a nebylo dobré rozvolňovat opatření příliš rychle a všechna. Do budoucna je potřeba jiný přístup, a to omezovat akce s velkým počtem lidí, kde dochází k masivnímu přenosu viru, říká pro Aktuálně.cz hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
Život v pandemii: Druhá vlna - Petr Smejkal | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Podle Smejkala není možné před nákazou chránit jen rizikové skupiny obyvatel. "Jde o to, že ve chvíli, když se virus rozšíří mezi přenašeče, což jsou většinou mladší skupiny lidí, tak pak je iluzí se domnívat, že rizikové skupiny ochráníte," vysvětluje Smejkal.

Až bude epidemie pod kontrolou, je podle něj nutné naopak směřovat opatření především na události, kdy dochází k masivnímu a rychlému přenosu viru. Pod takovými akcemi se rozumí velká setkání lidí, kde by se případně mohl objevit přenašeč. "Ve chvíli, kdy budeme rozvolňovat, tak je stále nutné myslet na to, že existují tyto rizikové situace," říká Smejkal. "Je to důležitější než hledat rizikové osoby a těm říkat něco jiného než ostatním," dodává.

Podívejte se na celý díl z cyklu Život v pandemii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy