Skialpinista napadl dva strážce Národního parku Šumava. Incidentem se zabývá policie

Domácí Domácí
9. 2. 2022 14:50
Dva strážci Národního parku Šumava byli brutálně napadeni lyžařem po té, co jej upozornili na vstup do chráněného území mimo značenou stezku. Incident se odehrál v úterý 8. února kolem poledne v oblasti Rozvodí v Přírodní památce Královský hvozd na Železnorudsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Dva strážci Správy Národního parku Šumava při běžné kontrole upozornili dva skialpinisty na to, že vstoupili do chráněného území mimo značenou stezku a že jim hrozí postih. Po tomto slovním upozornění však okamžitě došlo k fyzickému napadení obou strážců. Útočník jim způsobil četná zranění," vysvětluje okolnosti incidentu mluvčí správy parku Šumava Jan Dvořák.

Oba lyžaři následně místo incidentu opustili. Strážci si museli přes linku 158 přivolat pomoc. Zároveň byli vyrozuměni členové Horské služby, kteří na místo incidentu přijeli poskytnout pomoc napadeným mužům. Oba strážci byli následně převezeni k ošetření do Klatovské nemocnice a věc začala šetřit policie. 

Oblast Královského Hvozdu na Železnorudsku je v zimním období oblíbenou destinací pro skialpinisty. Avšak na celém území této přírodní památky a Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero je možné se pohybovat pouze po přístupných turistických trasách. To ale mnozí lyžaři nedodržují, navíc vjíždějí do lesních porostů, což vysloveně zakazuje zákon o lesích a to na celém území Česka. 

V jižní části Národního parku Šumava došlo k napadení strážců rakouskými lyžaři již před třemi lety. Avšak při tomto incidentu nedošlo k žádným zraněním.

V případě porušení zákazu se pokuty udělené na místě pohybují v řádech tisíců korun. "Pokud se však přestupek dostane do správního řízení, může pokuta dosáhnout až výše sto tisíc korun," upozorňuje Dvořák.

Šumava je jediným územím ve střední Evropě, kde se vyskytuje životaschopná populace přísně chráněného tetřeva hlušce. Žije zde také celá řada dalších chráněných živočichů, například tetřívek obecný, rys ostrovid, vlk obecný a další. Všechna tato zvířata jsou velmi citlivá na rušení zvláště v zimním období, kdy nemají k dispozici dostatek potravy. Proto co nejvíce šetří energií a každé jejich vyrušení může vést až k jejich úmrtí. 

"Pokud lyžaři mají rádi přírodu a svojí zálibou nechtějí ohrožovat živočichy, způsobovat nevratné škody na lesních porostech a chtějí se vyhnout pokutě za porušování zákonů, stačí, aby se pohybovali pouze po značených a v zimě přístupných turistických cestách," uzavírá Dvořák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy