V Německu a Dánsku povodně, tři mrtví v Británii. Evropu sužuje bouře Babet

ČTK ČTK
21. 10. 2023 22:30
Británii, severní Německo a jižní Skandinávii opět bičovala bouře provázená silným větrem, přívalovým deštěm a vysokými vlnami. Deštivé počasí podle agentury AP způsobilo záplavy či výpadky elektřiny, vyžádalo si evakuace a narušilo leteckou, trajektovou i železniční dopravu. Od čtvrtka zemřeli při bouři, kterou britský meteorologický úřad pojmenoval Babet, nejméně čtyři lidé.
Foto: Reuters

Poslední obětí se stala 33letá žena, která zahynula, když na její auto na ostrově Fehmarn v Baltském moři spadl v pátek odpoledne strom, informovala německá tisková agentura DPA. V Anglii a Skotsku byla ve čtvrtek a v pátek hlášena tři úmrtí související s bouřkou.

Na jihu Norska zůstávalo dnes odpoledne stále 11 000 zákazníků bez dodávek elektrického proudu, napsal norský list Verdens Gang. Silný vítr na některých domech strhal střechy a na horách v jižním Norsku se objevil sníh.

Na jihu Baltského moře vítr o síle vichřice vyvolal vlny a prolomil protipovodňovou ochranu v pobřežních oblastech v Dánsku a severním Německu, což způsobilo záplavy. V dánských městech Haderslev, Sönderborg, Hesnaes či Fynshav, a také v německém Flensburgu u hranic s Dánskem stoupla hladina vody o více než dva metry na nejvyšší zaznamenanou úroveň za posledních sto let, uvedla DPA. V zaplavených částech měst byly z bezpečnostních důvodů přerušeny dodávky elektřiny.

Záchranné služby v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko oznámily evakuaci asi 2000 lidí. V silně zasažených oblastech Dánska byli evakuováni lidé z domů a kempů a desítky lidí byly bez proudu. Obec Haderslev na jihu Dánska rozhodla o evakuaci celého úseku pobřeží.

"Situace na pobřeží je nyní tak vážná, že je příliš nebezpečné tam zůstávat. Všechny postižené oblasti jsou evakuovány a záchranná služba stahuje své posádky," uvedla obec v pátek pozdě večer v příspěvku na facebooku. Dánský meteorologický ústav varoval před silným větrem a zvýšenou hladinou vody po celý víkend.

V postižených oblastech v Německu, Dánsku, Norsku a jižním Švédsku byla dočasně přerušena trajektová a železniční doprava. Kodaňské letiště v pátek kvůli bouři zrušilo 142 letů, ale v dnes ráno obnovilo provoz.

Ve Skotsku dnes nadále platil nejvyšší stupeň pohotovosti, který znamená ohrožení života. Meteorolog z agentury Met Office Jonathan Vautrey uvedl, že v některých částech východního a severního Skotska již během bouře napršelo stejné množství deště, jako obvykle naprší za měsíc a půl. Přijdou podle něj další lijáky, které by mohly "tyto oblasti během tří dnů přiblížit ke dvěma měsícům srážek".

V nejhůře postiženém městě Brechin byli obyvatelé více než 300 domů vyzváni k opuštění domova před tím, než řeka South Esk v pátek vystoupila téměř o čtyři metry nad svou obvyklou hladinu a vylila se do ulic. Skotská agentura pro ochranu životního prostředí varovala, že záplavy by mohla způsobit i druhá velká řeka Don.

Bouře přinesla problémy po celém Spojeném království, několik hlavních silnic a železničních tratí bylo uzavřeno kvůli záplavám. Uzavřeno muselo být odpoledne na několik hodin i londýnské vlakové nádraží King's Cross, které zaplnily davy lidí po zrušení či zpoždění četných spojů, napsala agentura AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy