Žalobce: Bývalý poslanec zneužil alkoholismu kamaráda, aby ho obral o 10 milionů

Jan Horák Jan Horák
19. 7. 2021 11:12
Exposlance KDU-ČSL a později politika TOP 09 Pavla Severu čeká druhé soudní kolo. Zodpovídá se z toho, že dle žaloby chtěl falešnými směnkami připravit svého známého o 10 milionů korun. První instance politika očistila. Aktuálně.cz získalo odvolání státního zástupce, podle něhož je velmi nepravděpodobné, že by Severa ve své finanční situaci mohl proti směnkám vydat tolik peněz. Ten vinu odmítá.
Bývalý poslanec KDU-ČSL a později sekretář TOP 09 Pavel Severa
Bývalý poslanec KDU-ČSL a později sekretář TOP 09 Pavel Severa | Foto: Jan Langer

Pavel Severa a podnikatel Zdeněk Švec byli přátelé skoro dvacet let. V průběhu svého vztahu se stali i sousedy, domy měli vedle sebe. Po roce 2000 však začal mít Švec problémy s alkoholem, jenž devastoval jeho zdraví. Podle žalobce jeho těžkého období Severa zneužil. Nedlouho před Švecovou smrtí roku 2013 mu dal podepsat čtveřici směnek, podle nichž mu dlužil 10 milionů korun.

Státní zástupce tvrdil, že směnky byly falešné. Někdejší poslanec a sekretář TOP 09 podnikateli takové peníze nikdy nepůjčil, aby je mohl chtít zpátky. Listiny podle žalobce navíc podstrčil Švecovi v nejtěžších fázích jeho závislosti, kdy měl problémy s rozpoznáním skutečnosti. Státní zástupce argumentoval, že směnky se neobjevily v účetnictví Švecových firem a neseděla ani data jejich vydání. Žalobce však svou verzi neprokázal.

"Skutečnost, že takové půjčky nebyly zahrnuty do účetnictví společností poškozeného, neprokazuje jejich neexistenci, neboť poškozený mohl tyto finanční prostředky použít jako fyzická osoba. (…). Jak vyplývá ze svědeckých výpovědí (…), značná část těchto půjček nebyla nijak jištěna, jednalo se o ústní dohodu," stojí ve zprošťujícím rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové z letošního února, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Najednou vydané směnky

Soudce Jan Šlosar přijal i Severovo vysvětlení, proč vydané směnky časově neodpovídaly. Na jedné z nich bylo datum, když byl Severa v zahraničí. U jiné se rekreoval na horách. Podle svých slov dal půjčkám formální podobu až ve chvíli, když se začaly hromadit a bylo v nich třeba mít přehled. Data na ně pak vypsal podle vlastního uvážení, když se se Švecem zrovna sešel.

Ve prospěch Severy upozornil soudce na další skutečnosti. Sám Švec platnost směnek nerozporoval. V případě jedné za 6,5 milionu korun dal dokonce pokyn k jejímu zaúčtování. Na základě znaleckých posudků soudce Šlosar dospěl také k závěru, že navzdory těžké závislosti na alkoholu Švec o všechny své rozpoznávací schopnosti nepřišel.

"Syndrom závislosti na alkoholu progredoval, poškozený trpěl sekundární epilepsií. V roce 2013 se množily stavy snížených až vymizelých schopností rozpoznávacích a ovládacích, avšak nelze uzavřít, že by poškozený nepřetržitě nebyl schopen k právním úkonům - podpisu směnek," zněl další argument, na jehož základě rozhodl soudce o zproštění obžaloby z podvodu.

Žalobce: Severa neměl na půjčky peníze

Státní zástupce Jiří Viesner se proti rozsudku odvolal. V první řadě zpochybňuje, že by Severa mohl svého přítele vůbec založit. "Je zcela jednoznačné, že finanční příjmy obžalovaného v období let 2001-2010, kdy měl poskytovat finanční půjčky zemřelému Ing. Zdeňku Švecovi, nedosahovaly v rámci tzv. rodinných příjmů takové částky, aby jím byly reálně předmětné půjčky činěny," píše v odvolání, jež Aktuálně.cz získalo.

Severa transakce ani nezanesl do čestných prohlášení o majetku, které musí poslanci vyplňovat. Naopak podle stejných listin si sám musel půjčit čtyři miliony korun na vzdělání své dcery. V této situaci, pokud skutečně poskytl tehdejší poslanec svému kamarádovi peníze, by mu každý měsíc posílal částku 90 tisíc korun.

Sekretář TOP 09 od lidovců

Pavel Severa (* 1965) byl poslancem od června 1992 do června 2010. V druhé půlce 90. let také působil coby zastupitel v Litomyšli, kde se narodil. Valnou většinu své politické kariéry spojil s KDU-ČSL, jejímž členem byl od roku 1992.

Po vzniku TOP 09 založené bývalým lidoveckým šéfem Miroslavem Kalouskem v roce 2009 se přidal k těm někdejším členům KDU-ČSL, kteří stranu se svým někdejším předsedou opustili a přidali se k TOP 09. V letech 2010 až 2018 byl Severa generálním sekretářem TOP 09.

"Obžalovaný neprokázal, že by kdy vůbec poskytl Ing. Švecovi nějakou půjčku tím, že by předložil výpisy z účtů či jakýkoliv doklad o půjčce, doklad o výběru z účtu, doklad o předání peněz, přičemž na jiné půjčky, byť marginální, má vždy doklad - viz doklad na půjčku svědkyni (…)," píše pak v odvolání proti rozsudku advokát Rudolf Skoupý, který zastupuje jednu ze Švecových firem.

Takový podvod je nemyslitelný, hájí se exposlanec

Státní zástupce Viesner otočil proti soudu část jeho vlastní argumentace. Napadl tu pasáž verdiktu, podle níž Švec platnost směnek nepopíral. "Analogicky lze však z daného stavu dovodit, že Ing. Zdeněk Švec za svého života neměl žádnou povědomost o existenci těchto směnek, a tedy lze i důvodně předpokládat, že je podepsal ve stavu hraničícím s vymizením jeho rozpoznávacích schopností," píše žalobce.

Pozastavil se i nad tím, že údajné půjčky Severa v průběhu deseti let nijak nevymáhal. Řekl si o ně najednou, když už měl Švec velké zdravotní problémy. "Lze tedy důvodně předpokládat, že v daném období nemohly a ani neexistovaly žádné pohledávky ze strany obžalovaného za Zdeňkem Švecem, vůči nimž by měly jako tzv. záruka existovat předmětné směnky," uzavřel žalobce Viesner.

Kauzu by měl rozetnout Vrchní soud v Praze. Spis k případu obdržel v květnu, termín jednání zatím nenařídil. Sám Severa trvá na své nevině. "Je nemyslitelné, že bych Zdeňka Švece přinutil podepsat nedůvodné směnky a on by pak proti nim nic neudělal, nikomu o mém nátlaku neřekl, neporadil se s právníkem, rodinou, nenapsal mi jediný dopis nebo výzvu, nepodal na mě trestní oznámení," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy