Seriál nevhodných vyznamenání pokračuje, projev byl poměrně důstojný, hodnotí opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 13:36
Jako jeden z uměřenějších a důstojnějších hodnotí opoziční politici projev prezidenta Miloše Zemana při nedělním udělování státních vyznamenání u příležitosti 100. výročí založení Československa. Výhrady naopak mají politici k okolnostem ceremoniálu na Pražském hradě. Kritizují například přístup Hradu ke zvaní hostů do Vladislavského sálu či výběr některých ze 41 vyznamenaných osobností. Podle politiků byl nevhodný a způsobil, že ceremoniál vypadal jako Zemanova soukromá akce. Pozitivně ceremoniál i vyznamenané hodnotí předsedové SPD a KSČM.
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání.
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že letos se na rozdíl od předchozích let ceremoniálu na Hradě zúčastnil, a to kvůli své pozici místopředsedy sněmovny a vzhledem ke stému výročí. "Letos se mi zdál prezidentův projev více uměřený, bez minulých provokací," uvedl. S prezidentem se shodl například v otázce podpory českých vojenských misí a ocenění válečných veteránů.

Představitelé TOP 09 kritizují přístup Hradu k rozesílání pozvánek. Prezidentská kancelář nepozvala některé poslance, hejtmany či rektory, kteří mají k Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

"Nejenom kádrováním v pozvánkách, ale i řadou vyznamenaných udělal prezident ze státního svátku svůj soukromý mejdan," uvedl na Twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Kritizoval mimo jiné vyznamenání podnikatelů Pavola Krúpy a Jaroslava Strnada, novináře Erika Besta či básníka Karla Sýse. Šéf strany Jiří Pospíšil kritizoval výběr Sýse. "Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje i letos," napsal na sociální síti.

Také Fiala má k některým oceněným výrazné výhrady. "Je to však v kompetenci prezidenta. Postrádal jsem však v jeho projevu zásadnější slova o stavu a směřování naší země, komentář k vyznamenaným mi připadá málo," uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Zeman pokračuje v tradici, kdy oceňuje jemu věrné a spřízněné osoby. Za problematické označil udělení vyznamenání Krúpovi. "Sporných jmen a z mého pohledu i zásluh je zde více, ale prezident udělil a premiér kontrasignoval," uvedl. Ocenil naopak vyznamenání generálů z období první republiky, pracovníka Českého rozhlasu Karla Lánského či sportovců Ester Ledecké a Petra Čecha.

Předseda STAN Petr Gazdík, který patřil mezi nepozvané poslance, popsal letošní ceremoniál jako poměrně důstojný. "Byť působil spíše jako soukromá akce pana prezidenta než vrchol celostátních oslav 100. výročí založení Československa," dodal.

Pozitivně vnímal ceremoniál i vyznamenané předseda KSČM Vojtěch Filip. "Projev prezidenta hodnotím jako slavnostní a velmi vstřícný a integrující bez vymezení se vůči jeho kritikům. I výběr oceněných byl ze všech sfér společnosti i politických názorů," napsal Filip.

Podobně hodnotil nedělní událost předseda SPD Tomio Okamura. "Ceremoniál byl důstojný a odpovídal významu dané události. Výběr vyznamenaných mimo jiné vypovídal o hodnotách, které chtěl pan prezident vyzdvihnout - obrana evropských hodnot, boj s terorismem, občanská statečnost, vytrvalost, talent a pracovitost," napsal Okamura.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy