Praha - Senátní výbor schválil seznam lidí, kterým má být uděleno státní vyznamenání. Zatím se shodl na 36 jménech, o jejich nominaci bude Senát rozhodovat na červnové schůzi.
Prezident Miloš Zeman by tak mohl propůjčit dva Řády bílého lva, pět Řádů Tomáše Garrigua Masaryka a udělit 7 medailí Za hrdinství a 22 medailí Za zásluhy.
Řád bílého lva by podle Senátu měl získat plukovník Milan Malý a divizní generál Ondřej Mézl, oba in memoriam. Řád TGM by pak mohl získat například dlouholetý místopředseda Senátu České republiky a bývalý poslanec Petr Pithart nebo politický vězeň a oběť komunistického režimu Pavel Wonka.
Mezi navrženými na medaile je i nedávno zesnulý psycholog Slavomil Hubálek nebo herec Lubomír Lipský.
Mezi adepty, které doporučil senátní organizační výbor, jsou mnozí navrhováni opakovaně. Patří k nim například právě Pithart nebo atletka Jarmila Kratochvílová.
Mezi navrženými jsou naopak stejně jako loni někteří odbojáři nebo osobnosti, které se dožívají určitého výročí, tedy i Wonka, který zemřel před 25 lety v komunistickém vězení.
Senát ho nominoval už loni, stejně jako předsedkyni České imunologické společnosti Blanku Říhovou, historičku Zdeňku Hledíkovou, profesora fyzikální chemie Pavla Hobzu nebo někdejšího házenkáře a reprezentačního trenéra Jiřího Víchu.
K nominovaným patří také senátorka a šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková, jeden z nejcitovanějších vědců v oblasti výzkumu rakoviny Jiří Bartek, autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová, vězeň z Terezína i Osvětimi Jiří Brady nebo tvůrce moravských zlidovělých písní Fanoš Mikulecký.
Navržen byl i Kosovan Gjon Perdedaj, který se v září 2000 v Praze zastal ženy, kterou napadl dosud nedopadený zloděj. Ten nominovaného napadl s nožem a způsobil jeho ochrnutí.
Mašínové opět chybí
Mezi kandidáty naopak podle očekávání ani letos nejsou členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Jejich šestinásobná senátní nominace byla v minulosti předmětem kritiky opozice, která má nyní v horní komoře většinu.
Skupina Mašínů vedla v 50. letech ozbrojený boj s komunistickým režimem. Podle kritiků se dopustili vražd, podle svých zastánců bojovali v občanské válce.
Seznam zatím není konečný. "Senátoři a senátorky mohou na plénu navrhnout další jména, o kterých pak horní komora bude hlasovat," uvedla tisková mluvčí Senátu Eva Davidová. Další jména by se mohla na seznamu objevit po 20. červnu.
Tak uděloval loni státní vyznamenání Václav Klaus, podívejte:
Nominace pak dostane Zeman, stejně jako návrhy od vlády a sněmovny. Letos bude vyznamenání jako hlava státu udělovat či propůjčovat poprvé, stejně jako jeho předchůdci ale k návrhům parlamentu a kabinetu ministrů nemusí přihlížet.
Před rokem horní komora vybrala 35 kandidátů.
Bývalý prezident Václav Klaus si loni 28. října při svém posledním předávání státních vyznamenání vybral ze senátních kandidátů dva - protikomunistického odbojáře Josefa Plocka a skladatele Marka Kopelenta.