Šéf protikorupční služby Vrba končí, odchází do civilu

Domácí Domácí
23. 2. 2011 16:40
O odchodu Libora Vrby se spekulovalo už delší dobu
Policejní prezident Petr Lessy
Policejní prezident Petr Lessy | Foto: Policie ČR

Praha - Ředitel protikorupční služby Libor Vrba ve středu skončil ve funkci.

Po ranní schůzce s novým policejním prezidentem Petrem Lessym napsal žádost o odchod do civilu. A vzápětí svůj konec ohlásil i podřízeným.

Informaci jako první přinesl server Ihned.cz.

"Ano, dnes podal žádost o odchod do civilu," potvrdil Ihned.cz mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek.

"Jde o jeho osobní rozhodnutí, a to z osobních důvodů. Nic dalšího si nepřeje sdělovat," tlumočil Vrbovo stanovisko Skřepek.

Mluvčí policejního prezidenta Pavla Kopecká ČTK řekla, že Vrba si v současnosti vybírá dovolenou, dočasně bude útvar vést Vrbův náměstek Zdeněk Tomica.

Podle Kopecké zatím není jasné, zda bude na jeho místo vypsáno výběrové řízení. Připadalo by prý v úvahu, pokud by funkce nebyla obsazena někým se stejnou služební hodností.

Protikorupční útvar nedávno kritizoval také ministr vnitra Radek John (VV), kterému se nelíbilo, že nedokázal v rámci boje proti korupci chytit ani jednu „velkou rybu".

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy