Třebíč - Okresní soud v Třebíči rozplétá další případ, který napovídá, jakými lidmi se v Česku obklopují politické špičky.
Po Karlu Srbovi, bývalém generálním sekretáři šéfa diplomacie Jana Kavana, který je ve vězení za objednávku vraždy nepohodlné novinářky, se z osnování vraždy může zodpovídat také Zdeněk Doležel.
Muž, který působil jako šéf kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Grosse a Paroubka.
Navěky na Vysočině...
Doleželovo jméno figuruje v řadě afér, momentálně u soudu zodpovídá z vydírání.
Při projednávání tohoto případu však svědek, vazaný přísahou, navíc řekl, že si Doležel chtěl objednat vraždu.
Co přesně u soudu zaznělo?
"Doležel řekl, že pokud to dnes Řičář nevydá, že už toho má dost, že zůstane na Vysočině navěky," zněla zmíněná věta. Člověk, který ji pod pod hrozbou stíhání za křivé svědectví pronesl, vystupuje pod krycím jménem Vojtěch Novák.
Co řekl svědek "Novák"
"Svědek Novák" patřil ke skupině lidí, které policie vinila, že se ve velkém pokusili zpronevěřit dotace plynoucí z Evropské unie. Krom toho jim bylo společné členství v ČSSD.
Kdo je Zdeněk Doležel
- Bývalý šéf kabinetu Stanislava Grosse.
- Ve svých nejúspěšnějších letech v politice byl členem předsednictva ČSSD za kraj Vysočina - a to za Zemana, Špidly, Grosse i Paroubka.
- Paroubek ho na Úřadu vlády "zdědil" po Grossovi, později jej však na hodinu propustil poté, co Nova získala videonahrávku, na níž si Doležal říká o "pět na stole v českých". Paroubek se přesto Doležela zastal.
- Když je policie začala v této kauze stíhat, řekl tehdejší ministerský předseda ČTK: "Doležel je nyní v mých očích jenom člověkem, který je stíhán. Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane."
- Do vyšších pater politiky jej vytáhl právě expremiér Gross, který s ním spolupracoval už na ministerstvu vnitra.
Doleželovy potíže
2000
- musel odejít z postu ředitele kulturního domu Jupiter ve Velkém Meziříčí kvůli nesrovnalostem v účetnictví - z pokladny vypůjčil 300 tisíc korun na koupi auta, policie případ odložila
2005
- propuštěn z Úřadu vlády kvůli podezření z korupce v případu "Unipetrol" - "pět na stole v českých"
- odvolán ze stranických orgánů ČSSD
2006
- zatčen kvůli obvinění ze zneužívání dotací v kauze známé jako "Budišov"
- pozastavil členství v ČSSD
- putuje do vazby spolu se Zdeňkem Doleželem, Ladislavem Péťou, Miloslavem Řehulkou a náměstkyní ministra pro místní rozvoj Věrou Jourovou
2007
- padla obžaloba v kauze Unipetrol
- jde poprvé k soudu
2008
- Městský soud v Praze Doležela v kauze Unipetrol sprostil obžaloby pro nedostatek důkazů
- Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil
2009
- Pražský soud v kauze Unipetrol Doležela opět osvobodil, tentokrát kvůli nedůvěryhodnosti svědka Jacka Spyry
- Okresní soud v Třebíči řeší údajné vydírání architekta spolenosti Bono Publico, kterého se měl dopustit Doležel, Řehulka a Péťa
Kauza je známá pod názvem Budišov a vyšla najevo mimo jiné díky tomu, že na ni policii upozornil architekt Marek Řičář. Právě on je v nynějším procesu obětí, která měla být vydírána.
To, co měl Řičář podle zmíněné výpovědi "vydat", bylo účetnictví obecně prospěšné společnosti Bono Publico, přes niž byly peníze zpronevěřeny.
Utajený svědek Novák byl kumpány Doleželem a spol. pověřen, aby z Řičáře účetnictví dostal. Nakonec architekta skutečně přepadl na benzínové stanici Pávov na D1 na Vysočině a šanon s účetnictvím mu sebral.
Tehdy už byl ale ve spojení s policisty - a ti Doležela a jeho dva komplice zadrželi.
Doležel vinu popírá
Zdeněk Doležel u soudu výpověď utajeného svědka odmítl, podle něho je lživá.
V emotivní hodinu trvající výpovědi se uchýlil k překvapivému kroku - přede všemi odhalil svědkovu identitu. Označil jej za svého známého, Brňana maďarského původu Arpáda Éliho.
Doležel o Élim alias Novákovi řekl, že je policejní a mediální provokatér. A že celá akce byla zinscenovaná v režii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a televize Nova. "Nelze trestně stíhat oběti takto připravené akce," stěžuje si Doležel.
Jak to bylo s účetnictvím
Jak to mělo podle verze obžaloby s vydíráním začít?
Sarosta Budišova Ladislav Péťa (ČSSD) měl problémy s bývalým společníkem z Bono Publico - Řičářem. Ten ze společnosti odešel, nevrátil však účetnictví. Firma bez něj nemohla fungovat.
Péťa proto údajně oslovil právě Doležela a jeho zástupce, ministerského úředníka Miloslava Řehulku, aby od něj účetnictví opatřili. Ti si pak podle žalobce na špinavou práci najali dalšího muže. "Za finanční úplatu sjednali vykonavatele požadavku, a to Vojtěcha Nováka, který měl účetnictví získat i na základě výhružek a použití násilí," popsal skutek státní zástupce Zdeněk Špaček.
Péťa už se před soud nedostal. V květnu podlehl těžké nemoci. V přípravném řízení vypověděl, že Doležel nemá s účetnictvím Bono Publico nic společného a Řehulku vůbec nezná.
Muž, který účetnictví vymáhal, se prý ozval sám, z vlastní iniciativy. "Neměl rozhodně působit násilím, nebylo to písemně ani ústně dohodnuto," dodal Péťa.
Také Řehulka tvrdí, že Péťu vůbec nezná. Zato tajemný pan Arpád Éli byl Řehulkův dobrý rodinný přítel.
Svědci jsou dva. Nedůvěryhodní, říká obhajoba
Státní zástupce postavil obžalobu na dvou svědcích - prvním je utajený a následně odtajněný Arpád Éli, druhým architekt Řičář.
Obhájci Řehulky a Doležela tvrdí, že jsou oba nevěrohodní.
Řičář si za svou pošramocenou pověst může tak trochu sám. Ač předvolán, k soudu se nedostavil - nevyzvedl si obsílku. Deník Aktuálně.cz navíc minulý týden informoval, že také jeho policie obvinila ze zneužití patnáctimilionové státní dotace od ministerstva pro místní rozvoj.
Éli před soudem vypovídal v utajení. Seděl v oddělené místnosti a audio zařízení mu měnilo hlas. Při výpovědi byl značně nejistý. Několikrát odmítl odpovídat na dotazy s tím, že by tím byla odhalena jeho totožnost. Několikrát odpověděl v rozporu s tím, co uvedl v přípravném řízení.
A na množství důležitých otázek odpovídal slovy "nevzpomínám si". Problémy měl hlavně se záležitostmi kolem jeho styků s policií a s novináři. Soudce Vilém Machálek ho několikrát upozorňoval na možné následky křivého svědectví.
Právě na nedůvěryhodnosti svědka stálo už zproštění obžaloby Doležela v kauze "pět na stole českých".
Jestli kvůli pochybným svědkům soud Doležela osvobodí i nyní, se ukáže nejdříve na konci července. Právě na 28. července je totiž naplánované poslední ze zatím osmi nařízených jednání soudu. Spis má na čtyři a půl tisíce stran a obsahuje i množství audio a video nahrávek.