Praha - Ministerstvo školství si sice platí celý ústav, který má mapovat vývoj v českých školách, jakákoliv data mu ale chybí. My bychom to mohli změnit, vyjádřil se dnes ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.
Nabídl údajně ministryni Miroslavě Kopicové, že otestuje všechny české maturanty. Výsledky pak předá úřadům. První sonda by se mohla konat už příští rok a stála by necelé dva miliony.
"Ministerstvo školství nemá žádná vlastní data, ačkoliv má na jejich zjišťování celý ústav. Pokud něco ví, tak je to z mezinárodních průzkumů a srovnání. Rozhoduje přitom o reformách ve školství. My jsme nyní všechny potřebné informace schopni dodat. Naše testování maturantů by přitom stálo tisíckrát méně než státní maturita," řekl Šteffl.
Při svém tvrzení se opírá o Sondu maturant, kterou letos znovu po jedenácti letech uspořádal.
Otestoval při ní kolem pěti tisíc studentů z posledních ročníků středních škol. Maturanti vyplňovali testy z češtiny, cizího jazyka, matematiky a studijních předpokladů. Průzkumu se ale účastnily jen ty školy, které si to samy dobrovolně zaplatily.
"Pokud by k tomu dalo ministerstvo souhlas, příště bychom mohli vyzkoušet znalosti všech 18 tisíc studentů z 350 škol. Průzkum by tak byl reprezentativní a ministerstvo by se jeho výsledky mohlo řídit při přípravě státních maturit," doplnil mluvčí Scia Bohumil Kartous.
Ministerstvo nabídku zkoumá
Ministerstvo školství se ale prozatím nechce k nabídce vyjadřovat. Jen potvrdilo, že ji skutečně dostalo na stůl. "Zatím to jen analyzujeme," řekla mluvčí úřadu Kateřina Böhmová.
Doposud se úřad zabýval přípravou jiných testů - těch, co by měly být součástí státní maturity. Podle údajů ministerstva by měl start jednotné zkoušky přijít na zhruba 317 milionů korun, každý další rok by za ně úřad zaplatil dalších 220 milionů.
Přípravu státní maturity i průzkumy mezi středoškoláky zadalo ministerstvo Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání. Jednotné zkoušky pod jeho taktovkou měly původně začít už na jaře roku 2007, zákonodárci je ale už dvakrát odložili. Naposledy to bylo letos.
Středoškolák ví stále stejně
Společnost Scio dnes také představila výsledky Sondy maturant, které podrobila maturanty letos. Podle ní se úroveň českých maturantů nesnižuje. Ba naopak. Ačkoliv se počty středoškoláků s maturitou každým rokem rozrůstají, není to na úkor kvality.
"Naprosto to vyvrací mylné všeobecné přesvědčení, že kvalita českých škol a zejména maturantů v poslední době silně upadá. Jak je vidět, není tomu tak. Vývoj na středních školách by se dal označit jako stabilní," podotkl Šteffl.
Pokud si na kvalitu svých studentů stěžují vysoké školy, je to podle Šteffla z jiného důvodu: Na vysoké školy míří daleko více lidí. Jejich počet se za posledních patnáct let až ztrojnásobil. Ke studiu se tak dostávají i ti, co by dříve končili na učilištích.
"Na začátku devadesátých let se dostalo ke studiu na vysoké škole 19 procent populace, dnes je to 58 procent. Pokud to převedeme na IQ, loni přicházeli na některé vysoké školy lidé, jejichž inteligence se pohybovala kolem 90. Průměr je přitom 100. Jsou to lidé daleko méně vybavení," shrnul Štefl.