Schwarzenbergovu památku první den v kostele uctilo skoro 3000 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2023 22:23
Uctít památku zesnulého Karla Schwarzenberga ve středu do kostela Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně přišlo 2939 lidí. Za organizátory to sdělila Monika Matulová.
Rakev se zesnulým politikem a hradním kancléřem Karlem Schwarzenbergem v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem, 6. prosince 2023, Praha.
Rakev se zesnulým politikem a hradním kancléřem Karlem Schwarzenbergem v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem, 6. prosince 2023, Praha. | Foto: ČTK

Rakev se Schwarzenbergovými pozůstatky byla veřejně vystavena v kostele náležejícím řádu maltézských rytířů od 12:00 do 22:00, ve stejném čase budou lidé moci uctít památku zesnulého politika také ve čtvrtek a v pátek. Následně budou pozůstatky převezeny do katedrály svatého Víta na sobotní pohřeb se státními poctami.

Schwarzenberg si místo květin přál dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a pro řád maltézských rytířů, který se věnuje charitativní činnosti. "Lidé byli neskutečně štědří, během části dnešního dne darovali více než 150 000 korun," uvedla Matulová.

Kasička zůstává na místě, k darům budou ještě připočítány peníze, které lidé posílají prostřednictvím QR kódu. O tom, kam konkrétně peníze poputují, rozhodne podle Matulové rodina.

Bývalý šéf české diplomacie, poslanec a senátor zemřel 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Rakev přivezl do kostela prosklený pohřební vůz kolem 09:15, byla překryta schwarzenberskou modro-bílou vlajkou. Podle tiskové zprávy k poslednímu rozloučení, zveřejněné na facebookovém profilu Karla Schwarzenberga, je v uzavřené rakvi uložena urna.

V kostele se nachází z květin vytvořený erb maltézských rytířů a tři věnce se stuhami Senátu, Poslanecké sněmovny a městské části Praha 1.

U uzavřené rakve drží čestnou stráž skauti a příslušníci armády. Situaci u kostela zároveň monitoruje policie. "Od dnešního dne do pátku budeme mít jak my, tak státní policie na místě jednu stálou hlídku," sdělila mluvčí městských strážníků Irena Seifertová.

Poslední rozloučení se Schwarzenbergem, příslušníkem jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce. Do Prahy se na poslední rozloučení sjedou stovky smutečních hostů z Česka i řady zemí včetně členů předních evropských rodů nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Po sobotním obřadu budou Schwarzenbergovy pozůstatky uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík.

 

Právě se děje

Další zprávy