"Je třeba v obecné rovině poukázat na obecné zásady činnosti správních orgánů, které jsou vtěleny do správního řádu, kde je orgánům státu ukládáno chovat se zdvořile k dotčeným osobám a zasahovat do jejich práv a povinností pouze způsobem stanoveným zákonem," poukázal předseda soudního senátu Lubor Veselý na hlavní zásadu, podle níž rozhodl.
"Z tohoto lze dovodit, že pokud prezident republiky pronese při veřejném projevu v televizní stanici nepravdivý výrok, zasáhl tím nepřiměřeným způsobem do dotčených práv dotčené osoby a dopustil se nesprávného úředního postupu, za který stát nese odpovědnost," vysvětlil pak podstatu verdiktu soudce Veselý.
Zdeněk Šarapatka přivítal pravomocný verdikt se zjevnou radostí. Rozhodnutí soudu si mimo jiné vyložil i tak, že česká justice se na rozdíl od polské nedostává pod vliv vládní moci. "Spravedlnost zvítězila. Jsem rád, že i odvolací městský soud potvrdil, že prezident republiky Miloš Zeman nesmí sprostě lhát, nesmí urážet občany a musí dodržovat ústavu a zákony České republiky," prohlásil bezprostředně po verdiktu.
Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček v reakci na sociální síti Twitter pominul podstatu kauzy. Naopak poukázal na to, že stát se musí omluvit někomu, kdo prezidenta podle něj pravidelně uráží. Šarapatka například nedávno v souvislosti s úmrtím předsedy Senátu Jaroslava Kubery s narážkou na hlavu státu uvedl, že smrt si vybrala špatně. "Jiné stanovisko nebudeme poskytovat," řekl pak Ovčáček Aktuálně.cz.
Stát se má omluvit člověku, který se soustavně nenávistně vyjadřuje o prezidentu republiky, hovoří o smrti a v nezřízené zlobě sype jednu urážku za druhou.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 12, 2020
Říká se tomu Pyrrhovo vítězství.
Zeman lhal, že Šarapatku jako premiér vyhodil
Kauza vyvstala z vysílání pořadu televize Barrandov 16. listopadu 2017. Prezident Miloš Zeman se v něm během rozhovoru s moderátorem a majitelem stanice Jaromírem Soukupem opřel do člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky. Během svého premiérského úřadu na přelomu tisíciletí Zeman s Šarapatkou spolupracoval, současný radní působil na Úřadu vlády coby Zemanův poradce. Od té doby si oba muži nemohou přijít na jméno.
"Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě, nebo Úřadu vlády, už je to hodně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost," řekl prezident. Šarapatkův odchod však provázely jiné okolnosti. Z Úřadu vlády se stáhl po dohodě, k níž vedla jím podaná výpověď. K odchodu se odhodlal po zjištění, že se na Úřadu vlády chystal kompromitující materiál na tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou.
Radní se po Zemanově vystoupení na Barrandově začal bránit. Podal žalobu, jíž loni v květnu prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl. Podle nepravomocného rozsudku se mělo ministerstvo financí za Zemanovy výroky omluvit. "Není pravda, že žalobce byl vyhozen. Řekl to prezident republiky. Takový výrok je objektivně způsobilý zasáhnout čest a vážnost každého člověka," vysvětlila soudkyně Dagmar Stamidisová.
Prezidenta reprezentovalo ministerstvo financí
Ve sporu se radní dožadoval omluvy, Šarapatka ji chtěl nechat jménem prezidenta zaslat doporučeným dopisem. Ve hře byly i náklady na soudní řízení, které před verdiktem pražského městského soudu činily 51 tisíc korun. "Asi bych měl mít radost, ale mám ji jenom poloviční. Verdikt soudkyně potvrzuje, že v čele České republiky stojí člověk, který soustavně lže," reagoval na loňský první rozsudek radní.
Soudy rozplétaly kauzu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, proto prezidenta reprezentovalo v soudní síni ministerstvo financí. Po prvním rozsudku se resort odvolal, Zemanovy výroky nelze podle něj spojit s žádným projevem státní moci. "Nikdy judikatura neprohlásila za nesprávný úřední postup vystoupení úřední osoby v soukromé televizní stanici," bránilo se ministerstvo.
Městský soud v Praze však tyto argumenty nevyslyšel, stát se tak Zemanovým jménem musí radnímu omluvit. "I takovéto související aktivity prezidenta (veřejná vystoupení, pozn. aut.) jsou úředním postupem a je třeba posoudit, zda je správný, nebo nesprávný. Soud prvního stupně konstatoval, že pronese-li prezident nepravdivý výrok, nemůže se jednat o postup správný. S takovýmto hodnocení se odvolací soud ztotožňuje," zdůraznil soudce Veselý.
Výsledek je tak opačný než v případě sporu státu s vnučkou Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou. Zeman o jejím dědovi řekl, že je autorem článku Hitler je gentleman a nacismus ho fascinoval. Přestože článek neexistuje, podle prvoinstančního rozsudku se stát omlouvat nemusí. Obě strany se odvolaly, Zeman chce po Kaslové více peněz za advokátní služby.