Šampionát v Liberci? Temelín českého sportu, říká Liška

Martina Machová Ondřej Besperát, Martina Machová
10. 12. 2008 18:02
Rozhovor s ministrem Liškou o milionech pro MS Liberec 2009
"Já jsem s konáním mistrovství v Liberci nikdy nesouhlasil, ovšem ministrem jsem se stal ve chvíli, kdy již byly přípravy ve stamilionových hodnotách v plném proudu," říká ministr Ondřej Liška
"Já jsem s konáním mistrovství v Liberci nikdy nesouhlasil, ovšem ministrem jsem se stal ve chvíli, kdy již byly přípravy ve stamilionových hodnotách v plném proudu," říká ministr Ondřej Liška | Foto: Ondřej Besperát

Liberec, Praha - Vláda v úterý dopoledne schválila dalších 189 milionů pro organizátory lyžařského šampionátu, který se má uskutečnit v Liberci na konci února. Přitom ještě před několika dny organizátoři tvrdili, že pracují s vyrovnaným rozpočtem.

Téměř dvousetmilionová dotace má jít na sociální zázemí pro diváky, ubytování například pro akreditované návštěvníky a na řešení dopravní situace ve městě během mistrovství.

Materiál předkládal svým ministerským kolegům šéf resortu školství, pod který spadá také sport, Ondřej Liška ze Strany Zelených.

Ačkoli mluvčí šampionátu tvrdí, že se jedná o peníze, se kterými rozpočet mistrovství již dříve počítal, ministrovy odpovědi spíš svědčí o vážných problémech vedení šampionátu.

Pořádat mistrovství v Liberci byl podle něj již od počátku špatný nápad, a sám s ním již dříve nesouhlasil.

A.cz: Co přesvědčilo vládu, aby přispěla dalšími miliony do rozpočtu organizátorů lyžařského šampionátu v Liberci? 

Dnešní rozhodnutí vlády je nutným výsledkem zcela špatného rozhodnuti předchozí vlády, a to totiž, že se má mistrovství vůbec v Liberci konat.

A.cz: Mohl byste být konkrétnější?

Ve chvíli kdy se ukázalo, že reálně hrozí, že mistrovství kvůli nedostatku peněz může skončit mezinárodní ostudou, bylo na místě, aby vláda v rámci své garance podporu poskytla. Já jsem s konáním mistrovství v Liberci nikdy nesouhlasil, ovšem ministrem jsem se stal ve chvíli, kdy již byly přípravy ve stamilionových hodnotách v plném proudu.

A.cz: Nebudou vašemu resortu chybět?

V areálu světového šampionátu v Liberci není sníh a diváky mistrovství zatím moc nezajímá. Vláda však schválila pro tuhle akci další téměř dvě stovky milionů korun
V areálu světového šampionátu v Liberci není sníh a diváky mistrovství zatím moc nezajímá. Vláda však schválila pro tuhle akci další téměř dvě stovky milionů korun | Foto: Martina Machová

Další peníze pro Liberec neposkytlo ministerstvo školství, nýbrž vláda. Od počátku jsem vyloučil, že bych poskytl jakékoliv další prostředky z rozpočtu ministerstva školství.  Jsou to prostředky, o které požádal vládní zmocněnec pro mistrovství Hasil, ale materiál do vlády může předložit pouze prostřednictvím ministerstva.

A.cz: Co znamená mistrovství pro vás?

Je to Temelín českého sportu. Vládě nezbylo než pomoci a odpovědnost za fatálně špatný odhad nákladů nesou organizátoři mistrovství. Po jeho skončení proto mohou očekávat velmi detailní kontrolu nakládaní s veřejnými prostředky a vyvození případných důsledků.

A.cz:  Nebojíte se kritiky libereckých Zelených, kteří již nesouhlasili s miliony, které poslala do Liberce vaše předchůdkyně Dana Kuchtová, a vyčítali jí, že je raději neinvestuje do oprav a modernizací škol?

Liberečtí Zelení, doufám, vědí, že tyto prostředky nejdou z rozpočtu ministerstva školství, nýbrž z rezerv ministerstva financí. Vláda v tomto jen napravuje chybu vlády minulé, která akci podpořila. Věřím, že i přes všechny chyby bude mistrovství úspěšné a především, že se z něj dostatečně poučí všichni, kdo si pohrávají s olympiádou v České republice.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy