Liberec 2009 bude drahý. Stát pošle dalších 189 milionů

Martina Machová Martina Machová
10. 12. 2008 11:35
O vstupenky na světový šampionát lyžařů není zájem
V areálu světového šampionátu v Liberci není sníh a diváky mistrovství zatím moc nezajímá. Vláda však schválila pro tuhle akci další téměř dvě stovky milionů korun
V areálu světového šampionátu v Liberci není sníh a diváky mistrovství zatím moc nezajímá. Vláda však schválila pro tuhle akci další téměř dvě stovky milionů korun | Foto: Martina Machová

Liberec - Organizátoři světového lyžařského šampionátu v Liberci získali od státu dalších téměř 190 milionů korun.

Tuto sumu jim na svém středečním zasedání "přiklepla" vláda.

"Jsou to peníze na sociální zázemí pro diváky, ubytování například pro akreditované návštěvníky a na řešení dopravní situace ve městě během mistrovství," vysvětlil deníku Aktuálně.cz mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný.

Na co přesně peníze ze státního rozpočtu jsou, nechtěl konkretizovat. "Víc informací k tomu nemám," dodal. Za několik minut poté však poslal mluvčí Soudný prohlášení:

"Finanční částka, kterou vláda nově uvolnila pro pořádání MS Liberec 2009, jsou finančními prostředky, se kterými jsme v rozpočtu počítali. Jedná se jen o jejich formální potvrzení."

Není sníh, diváky šampionát nezajímá

Současně však organizátoři šampionátu přiznávají, že velký deficit v rozpočtu zatím způsobuje propad v prodeji vstupenek. "Momentálně jsou naše tržby za vstupenky pod hranicí 20 milionů," sdělil Zdeněk Soudný.

Podle dříve zveřejňovaných údajů ale mělo do rozpočlu mistrovství přitéci z prodeje lístků kolem 120 milionů. Do začátku šampionátu však už zbývá jen 70 dnů.

Důvody, proč diváci nemají o vstupenky na šampionát zájem, jsou zatím nejasné. Je však pravděpodobné, že příznivce lyžování odrazují obavy, zda vůbec bude v únoru v areálu šampionátu sníh.

Běžecké tratě ve Vesci totiž leží ve výšce pouhých 420 metrů nad mořem a předpovědi meteorologů jsou velmi nejisté.

Velké problémy tu byly už letos v únoru při pořádání závodů světového poháru a pokračují také teď. Organizátoři totiž museli zrušit světový pohár plánovaný na nadcházející víkend, protože ve Vesci není sníh.

Přijede kontrola funkcinoářů FIS

Situace v Liberci zřejmě nenechává klidnými funkcionáře Mezinárodní lyžařské feredarce.

Na kontrolu do Liberce má v příštím týdnu zavítat generální sekretářka FIS Sarah Lewis s marketingovým ředitelem Christianem Knauthem. Důvodem návštěvy by měl být i malý zájem veřejnosti o šampionát, včetně prodeje vstupenek.

Náklady na lyžařský šampionát v Liberci se již vyšplhaly výrazně přes dvě miliardy korun. Na financování se podílí kromě mezinárodní lyžařské federace FIS také Liberec, hejtmanství a stát.

Z veřejných rozpočtů šly na stavby spojené se šampionátem již dvě miliardy korun.  Rozpočet samotného závodu měl činit 466 milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy