Růžička vysoudil skoro 300 tisíc za to, že kvůli stíhání odstoupil z kandidátky

ČTK ČTK
22. 2. 2024 20:13
Růžička vysoudil skoro 300 tisíc za to, že kvůli stíhání odstoupil z kandidátky

Poslanec Pavel Růžička (ANO) vysoudil přes 276 tisíc korun za to, že kvůli stíhání odstoupil z kandidátky pro krajské volby konané v roce 2016. Uvedl to server Česká justice. Růžička byl jako radní Postoloprt na Lounsku stíhán spolu s dalšími městskými zastupiteli kvůli údajně nevýhodnému prodeji domu v majetku města. Soudy ale v roce 2019 zprostily všechny obžalované obvinění. Růžička už dříve kvůli této kauze získal odškodnění půl milionu korun za nezákonné stíhání.

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Růžičkovi odškodné za ušlý zisk v důsledku nezákonného trestního stíhání v případu Postoloprty. "Jde o událost z roku 2015, kdy jsem musel odstoupit z kandidátky do kraje, protože proti mě bylo zahájeno smyšlené trestní stíhání," uvedl dnes Růžička na síti X. Podle serveru byl před odstoupením na čtvrtém místě kandidátky hnutí ANO pro volby do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Kvůli odstoupení se pak poslanec dožadoval toho, aby mu stát nahradil příjem neuvolněného krajského zastupitele za celé čtyřleté volební období. Růžička argumentoval tím, že nebýt stíhání, zůstal by na kandidátce a byl by do zastupitelstva kraje zvolen. Podle serveru předložil soudu mimo jiné i stanovisko Českého statistického úřadu, podle kterého by bylo zvolení Růžičky, kdyby kandidoval, vysoce pravděpodobné.

Poslanec se původně domáhal odškodnění u ministerstva spravedlnosti, ale neuspěl. Podal proto žalobu, kterou však napoprvé obvodní soud zamítl. Podle tehdejšího verdiktu soudu by nebylo jisté, zda by byl Růžička i za obvyklých okolností do zastupitelstva zvolen. Loni v listopadu ale Růžička dosáhl úspěchu s odvoláním k Městskému soudu v Praze, který případ vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Ten nyní rozhodl, že je žaloba důvodná.

 

Právě se děje

Další zprávy