Rusnok na úřadu vlády ořeže prémie, nižší jsou i platy

Simona Holecová
4. 8. 2013 14:05
Rusnok kritizoval výši odměn, které podepisoval Nečas. Byly prý nepřiměřené
Ten, co přichází a ten, co odešel. Rusnok a Nečas během předávání Strakovy akademie.
Ten, co přichází a ten, co odešel. Rusnok a Nečas během předávání Strakovy akademie. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud příští kabinet zveřejní - tak jako to učinil ten Rusnokův - odměny vedoucích pracovníků Úřadu vlády, měli bychom v tabulkách najít výrazně menší cifry.

Slíbil to v neděli premiér Jiří Rusnok, na jehož popud se v pátek dostaly na veřejnost přehledy platů a odměn vedoucích úředníků z doby expremiéra Petra Nečase .

Z tabulek například vyplývá, že bývalý šéf úřadu Lubomír Poul si v letech 2011 a 2012 přišel měsíčně na 97 460 korun. Předloni si k tomu připsal odměnu ve výši 1,15 milionu korun. Loni to bylo ještě více. K pravidelnému platu inkasoval prémie v celkové výši 1,65 milionu korun.

To jeho nástupce, Radek Augistin, s takovými odměnami počítat nemůže. "Prémie se na úřadu budou dávat nižší než v minulosti," uvedl Rusnok pro Českou televizi.

Nový šéf Úřadu vlády Augustin má základní plat zhruba 90 tisíc korun měsíčně, o deset procent méně než Poul.

Rusnok v neděli ostře kritizoval výši odměn, které Nečas podepisoval. Označil ji za nepřiměřenou. Sám tvrdí, že jeho podřízení budou dostávat odměny přiměřené jejich platu, což podle něj představuje ročně 20 procent základního platu, u mimořádně výkonných lidí nanejvýš 30 procent.

To Nečasova blízká spolupracovnice a přítelkyně Jana Nagyová pobírala mezi roky 2010 až 2012 přes 900 tisíc korun ročně. Na odměnách si za toto období přišla celkově na 2,4 milionu korun. Nejvyšší odměnu dostala za rok 2011, a to 1,22 milionu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy