Rusnok na úřadu vlády ořeže prémie, nižší jsou i platy

Simona Holecová
4. 8. 2013 14:05
Rusnok kritizoval výši odměn, které podepisoval Nečas. Byly prý nepřiměřené
Ten, co přichází a ten, co odešel. Rusnok a Nečas během předávání Strakovy akademie.
Ten, co přichází a ten, co odešel. Rusnok a Nečas během předávání Strakovy akademie. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud příští kabinet zveřejní - tak jako to učinil ten Rusnokův - odměny vedoucích pracovníků Úřadu vlády, měli bychom v tabulkách najít výrazně menší cifry.

Slíbil to v neděli premiér Jiří Rusnok, na jehož popud se v pátek dostaly na veřejnost přehledy platů a odměn vedoucích úředníků z doby expremiéra Petra Nečase .

Z tabulek například vyplývá, že bývalý šéf úřadu Lubomír Poul si v letech 2011 a 2012 přišel měsíčně na 97 460 korun. Předloni si k tomu připsal odměnu ve výši 1,15 milionu korun. Loni to bylo ještě více. K pravidelnému platu inkasoval prémie v celkové výši 1,65 milionu korun.

To jeho nástupce, Radek Augistin, s takovými odměnami počítat nemůže. "Prémie se na úřadu budou dávat nižší než v minulosti," uvedl Rusnok pro Českou televizi.

Nový šéf Úřadu vlády Augustin má základní plat zhruba 90 tisíc korun měsíčně, o deset procent méně než Poul.

Rusnok v neděli ostře kritizoval výši odměn, které Nečas podepisoval. Označil ji za nepřiměřenou. Sám tvrdí, že jeho podřízení budou dostávat odměny přiměřené jejich platu, což podle něj představuje ročně 20 procent základního platu, u mimořádně výkonných lidí nanejvýš 30 procent.

To Nečasova blízká spolupracovnice a přítelkyně Jana Nagyová pobírala mezi roky 2010 až 2012 přes 900 tisíc korun ročně. Na odměnách si za toto období přišla celkově na 2,4 milionu korun. Nejvyšší odměnu dostala za rok 2011, a to 1,22 milionu.

 

Právě se děje

Další zprávy