Praha - Cíl Nečasovy vlády, že rozpočtový schodek dosáhne maximálně částky 135 miliard, je v ohrožení.
Pokud před koncem roku nedojdou dotace od Evropské komise, může být schodek až o 30 miliard vyšší.
Náměstek ministra financí Jan Gregor slibuje, že se potíže do konce roku odstraní, avšak vážné výpadky v přijímání eurodotací potvrdily bruselské i pražské instituce.
"Nejsou zastaveny žádné programy, česká strana pouze u některých z nich neposlala žádosti o proplacení," vysvětluje problém Ton van Lierop, mluvčí komisaře pro regionální rozvoj Johannese Hahna.
300 miliard ve vzduchu
Hahnův mluvčí také potvrdil, že se neproplácí dopravní a ekologický program.
Jejich prostřednictvím chce Česká republika čerpat 300 miliard z celkové částky 700 miliard korun, která jí byla přidělena na období 2007-2013. Od začátku roku však nedostala na dopravu nebo ekologii ani korunu.
Proč Česko o peníze nežádá, vysvětlil Aktuálně.cz prostřednictvím své mluvčí náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, který čerpání evropských dotací řídí.
„Operační programy Doprava a Životní prostředí jsou pozastaveny s podmínkou. Velmi zjednodušeně to znamená, že Česká republika nemá posílat žádosti o proplacení hotových projektů, jinak Evropské komise programy opravdu zastaví," sdělila jeho postoj Jana Jabůrková.
Braun dodal, že se neproplácí ani regionální program Severozápad. Jeho prostřednictvím by měly dvacet evropských miliard získat Ústecký a Karlovarský kraj.
Už se domluvíme
Riziko komplikací v Bruselu nevylučuje ani van Lierop.
„Žádosti nemohou být proplaceny, dokud se neodstraní určité nedostatky ve zmíněných programech. Ale spolupracujeme s českými úřady na tom, abychom všechny záležitosti rychle vyřešili a aby investice mohly proběhnout," vysvětluje mluvčí komisaře Hahna.
Lierop připomíná, že se díky dobré spolupráci s Čechy podařilo před měsícem obnovit financování programu Podnikání a inovace.
Náměstek ministra financí Jan Gregor, který má na starosti státní rozpočet, dokonce tvrdí, že se v nejbližších týdnech začnou posílat dotace na ekologii.
„Při analýze čerpání prostředků operačních programů vycházíme z předpokladu, že se do konce roku 2011 nepodaří obnovit finanční tok již jen u Dopravy a Severozápadu," odpověděl Gregor na dotaz Aktuálně.cz.
O rozpočtu rozhodne finiš
Úředníci se vyhnuli reakci na otázku, o kolik státní rozpočet výpadkem eurodotací přijde.
Otázka je přitom logická, protože Češi proplácejí tzv. „evropské" stavby zpočátku ze svých národních peněz. Už loni vyčerpali bruselské zálohy a teď jim nezbývá než čekat, kdy Brusel konečně začne proplácet stavby, které byly dokončeny.
Z oslovených úředníků komentoval hrozící výpadky v rozpočtu pouze náměstek Gregor: „Pozastavené financování se projeví v příjmech rozpočtových kapitol v řádu několika miliard korun," připouští. Příští rok však budou chybějící peníze doplněny.
Náměstek dodal, že výpadky bruselských dotací neohrozí stavby, které už český stát slíbil podporovat.
Riziko výpadku potvrzuje i oficiální prognóza ministerstva financí z minulého týdne.
Česká republika podle ní splní plánovaný deficit 135 miliard korun, to však platí pouze za předpokladu, že v listopadu a v prosinci významně zrychlí čerpání evropských dotací. Do října získalo Česko z Bruselu 70 miliard, prognóza očekává, že Evropská komise do konce roku pošle nejméně dalších 40 miliard. Právě tato vyhlídka je ohrožena, pokud Brusel neproplatí nějaké dopravní a ekologické stavby.